Ministerstvo zdravotníctva postupne obnovuje zastaralý vozový park: V Bratislave už vozia pacientov nové sanitky 

záchranári
Foto: ilustračné, SITA

Záchranná zdravotná služba Bratislava a Záchranná zdravotná služba Košice realizovali verejnú súťaž na výber dodávateľa sanitiek.

V Bratislave pribudlo 9 nových sanitiek. Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v tlačovej správe, zastaralý vozový park sa tak postupne obnovuje, čo zároveň prináša lepšie pracovné podmienky pre záchranárov. „Prvých 9 nových sanitiek už jazdí v Bratislave, ďalších 9 v banskobystrickom regióne,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Stav sanitiek už nezodpovedal požiadavkám kladeným na spoľahlivosť, napriek stopercentnej údržbe a investíciám do servisu, nakoľko sa už 10 rokov denne používajú v náročnom teréne a často aj v extrémnych podmienkach pri záchrane životov. Pri týchto výjazdoch práve mnohokrát minúty či sekundy zohrávajú významnú úlohu, či sa pacienta podarí zachrániť alebo nie. Našou úlohou je zabezpečiť také podmienky a urobiť všetko pre to, aby sa životy ľudí v čo najväčšej miere podarilo zachrániť,“ konštatovala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Nájomná zmluva je uzatvorená na 60 mesiacov

Výsledkom obstarávania je rámcová zmluva o nájme veci s dojednaným právom kúpy medzi úspešným uchádzačom a obidvomi príspevkovými organizáciami na obdobie 60 mesiacov s následným odkúpením do vlastníctva.

V nájomnom je zahrnuté prevádzkovanie sanitiek, vrátane zástavby a prístrojového vybavenia. Súčasťou mesačného paušálu sú aj náklady na servis a prevádzku vozidiel, ako aj zákonné či havarijné poistenie, dodanie letných a zimných pneumatík, údržba prístrojového vybavenia, revízia prístrojov, poskytnutie náhradných vozidiel v prípade potreby a iné,“ uviedol generálny riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Ľubomír Slovák.

Maximálny počet vozidiel v zmysle rámcovej nájomnej dohody je 152 kusov. Uvedených 152 vozidiel sú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a ambulancie RLP s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky, ktoré sú rozdelené medzi Záchrannú zdravotnú službu Bratislava (90 vozidiel) a Záchrannú službu Košice (62 vozidiel). Prvé vozidlá v ZZS BA už jazdia a sú už v bratislavskom a banskobystrickom regióne. „Aktuálne je to 9 vozidiel RZP a 9 RLP,“ priblížil Ľubomír Slovák.

Vďaka aukcii usporili približne 12 percent

Prenájom je výhodný napríklad v tom, že v platbe sú zahrnuté všetky služby súvisiace s prevádzkou sanitiek, čím nám nevzniknú možné nepredvídateľné výdavky. Takisto nás to odbremení od mnohých administratívnych činností. Čas a ušetrené prostriedky tak môžeme venovať skvalitňovaniu služieb pre pacientov a investovať do vzdelávania zdravotníckych pracovníkov,“ vysvetlil ekonomický riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Dušan Valent.

Predpokladaná hodnota zákazky bola v rámci trhových konzultácií stanovená na 35,3 mil. eur s DPH. Vďaka transparentným a efektívnym procesom sa podľa ministerstva podarilo dosiahnuť úsporu viac ako 4 mil. eur. Finálne vysúťažená cena je 30,9 mil. eur. V priemere je to tak 3 400 eur s DPH na jedno vozilo za mesiac vrátane kompletného vybavenia a servisu. „Prostredníctvom automatizovanej elektronickej aukcie sme dosiahli výraznú úsporu v porovnaní s aktuálnymi nákladmi. Táto úspora je približne 12 percentná v porovnaní s nákladmi stanovenými na základe trhových konzultácií pri procese určovania predbežnej hodnoty zákazky,“ doplnil Valent.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk