Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V4: Stretnutie ministrov dopravy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
22. mája 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Ministri dopravy krajín V4 podpísali deklaráciu o vysokorýchlostnej železničnej trati

Deklarácia má umožniť v budúcnosti spolufinancovať tento projekt aj z prostriedkov Európskej únie.

Ministri dopravy členských krajín Visegrádskej štvorky (V4) na stretnutí v Bratislave v utorok podpísali deklaráciu o vysokorýchlostnej železničnej trati. Tá by v prípade výstavby v budúcnosti, čo ukáže štúdia uskutočniteľnosti, mala spojiť Varšavu, Prahu, Bratislavu a Budapešť vlakmi s rýchlosťou zhruba 300 kilometrov za hodinu. Malo by ísť o skutočnú alternatívu k cestnej a vlakovej doprave.

„Táto rýchla komunikácia, čo sa týka vlakového prepojenia hlavných miest, je pre nás veľmi dôležitá. Všetky štyri krajiny V4 sú s tým stotožnené a odborné komisie už na tom začali robiť. Ďalším krokom je štúdia uskutočniteľnosti projektu,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek. Zatiaľ nevedel uviesť predpokladaný termín výstavby vysokorýchlostnej železnice ani očakávané finančné náklady.

Zástupcovia Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska tiež rokovali o financovaní dopravných projektov v novom programovom období 2021 až 2027 a o možnostiach cezhraničného vymáhania pokút za nezaplatené diaľničné známky. Stretnutie sa konalo v rámci ročného predsedníctva SR vo V4 od júla 2018 do júna 2019.

Krajiny V4 majú spoločné záujmy a problémy

Príslušná európska smernica o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o neuhradenom cestnom mýte v Európskej únii nadobudla účinnosť 18. apríla. V súčasnosti prebieha proces prijatia vykonávacieho a delegovaného aktu v zmysle ustanovení smernice. Minister Érsek inicioval stretnutia na túto tému už v roku 2016.

Nový český minister dopravy Vladimír Kremlík uviedol, že krajiny V4 majú spoločné problémy, ktorým chcú čeliť. „Je veľmi dôležité, že sme podpísali deklaráciu, ktorá zdôrazňuje význam vysokorýchlostných tratí, lebo táto problematika je i v Českej republike prioritou,“ povedal. Poľský minister infraštruktúry Andrej Adamczyk uviedol, že stretnutie v rámci V4 potvrdilo spoločnú činnosť a synergiu. „Snažíme sa dosiahnuť zníženie alebo dobehnutie omeškaní v rôznych projektoch infraštruktúry. Hľadáme vzájomnú podporu medzi nami a v iných členských štátoch EÚ, ako by sme mohli spoločne využívať aj Kohézny fond,“ povedal Adamczyk.

Štátny tajomník pre kohéznu politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska Tamás Schanda poznamenal, že netreba pripustiť, aby peniaze EÚ, ktoré majú ísť na hospodársky rozvoj krajín, sa krátili, ako navrhuje Európska komisia. „Musíme dosiahnuť, aby si Európska komisia vypočula hlasy krajín strednej a východnej Európy. Je mimoriadne dôležité, aby osvedčené a úspešné hospodárske nástroje EÚ, ako napríklad kohézna politika, aj v budúcnosti fungovali podobne,“ dodal Schanda. Vybudovanie vysokorýchlostnej železnice označil za jednu z priorít v rámci V4.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X