Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
diaľnica, cesta
ilustračné: pixabay.com
10. mája 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Ministri schválili zmeny pri výstavbe diaľníc: Na pozemkoch pod budúcimi diaľnicami sa bude môcť stavať

Povoľovanie výstavby diaľnic by malo byť efektívnejšie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorý ministri schválili na stredajšom rokovaní vlády. Kabinet k novele schválil aj návrh na skrátene legislatívne konanie.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR zároveň v predloženom materiáli upravuje aj katastrálny zákon. Vlastníci pozemkov, na ktorých majú byť diaľnice postavené, budú mať možnosť obhájiť svoje záujmy. Zložitému procesu vyvlastňovania má pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu.

Na pozemkoch pod budúcimi diaľnicami či cestami bude možné uskutočňovať niektoré práce ešte predtým, ako sa ukončí ich vyvlastňovací proces. Vyplýva to z novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest, ktorú v stredu odobrila vláda. Parlament by mal o nej rokovať v zrýchlenom režime a účinnosť novely je navrhnutá od 15. mája tohto roku.

„V nadväznosti na prijatie tohto návrhu zákona možno očakávať pozitívny vplyv na zrýchlenie dopravy, čo prináša finančné aj časové úspory. Ďalším prínosom výstavby strategicky dôležitých diaľnic je odklon dopravy z miest a obcí a s tým spojené pozitívne vplyvy,“ uvádza sa v schválenom materiáli. Zákon by mal byť účinný od 15. mája tohto roka.

Problémy s výkupom pozemkov v prípade bratislavského obchvatu, ktorý má tvoriť časť diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ministerstvo priznalo minulý týždeň . Na pozemkoch pod obchvatom chce podľa ministerstva každý čo najviac zarobiť.

„Dnes nám ministerstvo dopravy navrhuje, aby sme doslova zo dňa na deň schválili zákon, pri ktorom existuje podozrenie, že je protiústavný, lebo zasahuje do ústavou chráneného vlastníckeho práva nad rámec prípustný v zmysle ústavy,“ reagoval na schválenú novelu predseda Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál.

Ako ďalej uviedol, Ústavný súd SR v roku 2011 skonštatoval, že zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorý presadil za prvej vlády Roberta Fica vtedajší minister Ľubomír Vážny, je protiústavný. „Vážneho zákon v pôvodnej podobe umožňoval stavať na cudzích, ešte nevyvlastnených pozemkoch. Érsekova novela umožňuje „iba“ začať a skončiť stavebné konanie, teda vydať stavebné povolenie, hoci pozemky pod budúcimi diaľnicami ešte patria niekomu inému,“ povedal poslanec NR SR. V praxi to podľa neho znamená, že sa budú môcť realizovať také stavebné práce, ktoré bude možno zvrátiť.

Dostál tiež kritizoval, že novela zákona bola schválená bez pripomienkového konania a bez možnosti iných rezortov, ale aj verejnosti, vyjadriť sa. „Ústavný súd posudzoval súlad zákona s ústavou viac ako rok. Vláda a parlament to teraz majú zvládnuť za tri dni,“ uzavrel poslanec.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X