Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mirbachov_palac.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bratislava.sk
6. októbra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Mirbachov palác zreštaurovali podľa pôvodnej architektúry z 18. storočia, takto vyzerá

Práce na paláci zamerali na obnovu fasády, kamenných portálov, soklov a ostení, drevených okien, dverí a takisto aj mreží tejto národnej kultúrnej pamiatky. Rekonštrukciu odsúhlasil Krajský pamiatkový úrad, s obnovou začali v polovici júla.

Cieľom obnovy bolo reštaurátorským spôsobom dosiahnuť čo najlepší technický a estetický stav fasády vrátane všetkých jej prvkov. V rámci rekonštrukcie sa rozhodli aj pre zlátenie kovových doplnkov, napríklad kľučiek brán či výzdoby mreží balkóna, ktoré boli zlátené aj v pôvodnej architektúre paláca. Celkové náklady na rekonštrukciu boli 347-tisíc eur a hradili ich z dotácie od Vlády SR v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. Reštaurátorské práce robilo Združenie pre reštaurovanie a obnovu pamiatok VILLARD s r. o. pod vedením výkonného reštaurátora akad. soch. Vladimíra Višvádera.

Mirbachov_palac2.jpg
bratislava.sk

Mirbachov palác patrí k najzachovalejšej pôvodnej architektúre starého Prešporka. Je to klenot postavený na mieste starej zástavby, ktorá sa spomína už v roku 1459. Ešte v druhej polovici 16. storočia to bola drevená stavba, v ktorej sa podľa záznamov v roku 1666 konali evanjelické bohoslužby, spoluvlastníkom susedných domov je dodnes evanjelická cirkev. Palácová funkcia bola v tomto objekte zachovaná, na rozdiel od iných palácov v meste, až do 20. storočia, vďaka čomu bol palác ušetrený od prestavieb.

Mirbachov_palac1.jpg
bratislava.sk

Začiatkom 20. storočia vlastnili palác Nyáryovci, ktorých erb sa nachádza na priečelí. Posledným šľachtickým majiteľom paláca bol barón Emil Mirbach. Objekt bol plný umeleckých diel, nechcel ho preto predať súkromnej osobe, ale v závete ho odkázal mestu pod podmienkou, že v ňom zriadi galériu. Mesto tu od roku 1949 prevádzkuje galériu, ktorá funguje dodnes.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X