Mladá Bratislava bojuje za lepšie financovanie hlavného mesta

Mladá Bratislava, Dojná krava
SITA

Bratislavskí poslanci z iniciatívy Mladá Bratislava spustili celoslovenskú petíciu za dofinancovanie hlavného mesta. Cieľom petície je získať viac peňazí pre Bratislavu alebo dosiahnuť zmenu a doplnenie zákona o hlavnom meste, ktoré by samostatne riešilo financovanie funkcií hlavného mesta.

Petíciu nazvanú Dojná krava Bratislava spustili v Košiciach a cez leto s ňou chcú navštíviť aj ďalšie krajské mestá. Petičiari z iniciatívy Mladá Bratislava o tom informujú v tlačovej správe.

Bratislava ako hlavné mesto zo zákona plní funkciu politického, kultúrneho, obchodného a spoločenského centra Slovenska.

„Paradoxne, zákon neobsahuje žiadnu časť, ktorá by riešila financovanie nákladov spojených s vykonávaním funkcie hlavného mesta. A rovnako tak problematiku nerieši ani iná právna norma, ktorá by zohľadňovala z finančného (príjmového hľadiska) špeciálne postavenie Bratislavy ako hlavného mesta a rovnako tak nekompenzuje Bratislave zvýšené náklady s plnením zákonnej funkcie, ako je to napríklad pri Prahe alebo Viedni ako hlavných mestách svojich krajín,“ hovorí o motivácii spustiť spomínanú petíciu predseda iniciatívy Mladá Bratislava, mestský a petržalský poslanec Oliver Kríž.

Mladá Bratislava, Dojná krava
SITA

Argumentov na zmenu je podľa Mladej Bratislavy hneď niekoľko. Za kľúčové považujú napríklad to, že do Bratislavy mnoho ľudí dochádza za prácou a využívajú tu kompletnú infraštruktúru.

„Bratislava má zhruba 500-tisíc v meste trvalo žijúcich obyvateľov, no denne sa tu nachádza až 750-tisíc ľudí. To znamená, že 250-tisíc ľudí dochádza do Bratislavy za prácou,“ argumentuje Kríž.

Okrem toho je Bratislava jediným mestom na Slovensku, ktoré zodpovedá za údržbu ciest I. triedy, ako je napríklad Einsteinova či Gagarinova. Ako dodáva Kríž, tieto cesty majú najvyššiu intenzitu dopravy na Slovensku a zároveň sú z hľadiska údržby, najmä tej zimnej, najkomplikovanejšie v republike.

Mladá Bratislava argumentuje aj tým, že v hlavnom meste sídli prezident a ústredné orgány štátnej správy. „Sú cieľom návštev obyvateľov z celého Slovenska, ale za budovy na jej území neplatí štát Bratislave daň z nehnuteľnosti,“ dodáva iniciatíva Mladá Bratislava.

Iniciatíva tiež upozorňuje na nepomer toho, čo Bratislava do štátneho rozpočtu odvedie na podielových daniach a koľko dostane naspäť. Hlavné mesto totiž podľa Mladej Bratislavy do štátneho rozpočtu odvedie 329 eur na jedného obyvateľa, no späť dostane len 222 eur, teda najmenej zo všetkých krajských miest.

Iniciátori petície však zdôrazňujú, že poukázanie na dlhoročne neriešené financovanie funkcií hlavného mesta nie je kritikou systému financovania obcí a miest Slovenska. Tam totiž Bratislava ide podľa štandardného zákona ako všetky ostatné obce a mestá. No petičiarom sa nepáči, že z peňazí na bežnú prevádzku musí Bratislava platiť aj povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona ako hlavnému mestu.

Viac informácií možno nájsť na internetovej stránke petičnej akcie www.dojnakrava.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk