Mladá Ukrajinka sa túlala po Bratislave a pomohla jej nezisková organizácia. Skrývala mrazivý príbeh

Žena z Ukrajiny
Foto: Facebook/ Modrý anjel - Tím terénnej krízovej intervencie - koláž Bratislavadeň

Ženu na každom kroku sprevádzali muži a jej správanie napovedalo, že niečo nie je v poriadku a nechodí s nimi dobrovoľne.

Niektorí ľudia sú všímavejší ako iní a aj vďaka nim sa podarilo pomôcť mladej žene z Ukrajiny, ktorá sa pohybovala po Petržalke. Ako neskôr vysvitlo, mala strach a potrebovala skutočne pomoc.

Nezisková organizácia Modrý anjel zverejnila v stredu 20. júla na sociálnej sieti výzvu, ktorá opisovala dezorientovanú ženu z Charkova bez znalosti slovenčiny. Organizácia žiadala ľudí, aby ženu pomohli nájsť, pretože bola v zlom stave.

Spoločnosť podivných mužov

Modrému anjelovi sa podarilo ženu vypátrať krátko po zverejnení výzvy. Pracovníci ju opakovane pozorovali z diaľky a bez oslovenia, pretože bola vždy v spoločnosti mužov. Indície napovedali, že žena nie je s nimi dobrovoľne.

„Sprevádzali ju všade, predstavovali sa ako tlmočníci a nebolo jediného kontaktu s úradmi, právnikmi, či poštou, ktorý by mohla absolvovať bez ich ´pomoci´. Ešte aj s výbermi hotovosti od Western Union jej ´asistovali´,“ uvádza organizácia na webe.

Žena z Ukrajiny
Fotografia Ukrajinky. Foto: Facebook/ Modrý anjel - Tím terénnej krízovej intervencie

Organizácii sa nakoniec podarilo ženu oddeliť od „sprievodcu“ a po rozhovore ju dokázali presvedčiť, aby ich navždy opustila. Následne ju prepravili do bezpečia k ľuďom v inej krajine, ktorým na Ukrajinke veľmi záleží.

Modrý anjel vyvrátil argumenty o tom, že žena v minulosti užívala alkohol alebo drogy. Mala prácu, ktorá vyžadovala znalosť štyroch jazykov a kultivované vystupovanie.

Mrazivý príbeh 

Z mesta, kde žena žila, utiekli jej známi na Slovesko a nechali u nej svojho psa. Vojna nekončila ani po niekoľkých týždňov a navrhli žene, aby im priviezla psa s tým, nech si tu oddýchne a potom sa vráti domov.

Známi odišli náhle za rodinou do Kanady a nechali jej na stole odkaz s číslom na Bottovu ulicu, kde jej so všetkým pomôžu. Žene ostalo iba pár drobných, ktoré by nepokryli ani náklady na cestu späť domov.

„Zrážka s tristnou realitou a nutnosť začať tráviť noci v jednom z najdivokejších núdzových ubytovní plnej ťažko prispôsobivých utečencov spôsobili, že bolo jej správanie vyhodnotené opakovane ako nevhodné, a tak sa ocitla v inom a z neho zasa v ďalšom. A z neho ju poslali preč ráno a potom sa ocitla v uliciach nočnej Petržalky,“ opisuje organizácia.

Na ulici sa dostala medzi ľudí, u ktorých si prešla peklom. Bili ju, nútili piť alkohol, znášala vyhrážky a brutálne formy násilia a lámania vôle. Nemala ako požiadať o pomoc, pretože vždy stála vedľa niekoho, kto hovoril za ňu a mala strach.

Ukrajinka po troch mesiacoch uvidela svojho manžela, ktorý ostal doma bojovať. Najprv na seba neveriacky pozerali a potom sa vyobjímali. Žena povedala, že jej manžel pribral viac ako 20 kilogramov a zostarol o 20 rokov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk