Mladí chcú zabojovať o titul Európske hlavné mesto mládeže

Mesto Bratislava bude kandidovať na Európske hlavné mesto mládeže 2018. Zámer prihlásiť sa do prvého kola súťaže o tento titul dnes schválili aj bratislavskí mestskí poslanci.

Hlavné mesto sa tak chce zapojiť do projektu, ktorého cieľom je vytvoriť priestor pre nové, kreatívne myslenie, ktoré stimuluje kultúrny život a povzbudí mládež k aktivite v ich spoločnosti. Prihlášku musí štatutár kandidujúceho mesta, teda primátor Bratislavy, podať do 28. februára 2015.

Prihlášku Bratislavy na kandidatúru pripravujú mladí ľudia z občianskeho združenia EYC Bratislava 2018. V meste, ktoré v kandidatúre uspeje, sa konajú potom rôzne mládežnícke stretnutia a konferencie, okrem prestíže a participácie mladých ľudí tak ponúka aj priestor na zlepšenie cestovného ruchu. Mesto, ktoré má o prestížny titul záujem, musí podať prihlášku Európskemu fóru mládeže v elektronickej podobe do konca tohto mesiaca. Pre získanie titulu Európske hlavné mesto mládeže musí mesto prejsť približne rok trvajúcimi výberovými procesmi. Úspešné mesto má potom tri roky na to, aby pripravilo na daný rok, keď sa stane mestom mládeže, rôzne aktivity.

Poslanci z mestského klubu Bratislava Inak, ktorí materiál o kandidatúre do zastupiteľstva predložili, tvrdia, že radnici pri zapojení do projektu nevzniknú vysoké náklady. Najprv vraj treba zaplatiť 300 eur za prvú prihlášku, ak mesto postúpi do druhého kola, treba zaplatiť ešte 700 eur. Mesto, ktoré v kandidatúre uspeje, má tri roky na prípravu na titul Európske mesto mládeže. Práve to je vraj čas pre mladých ľudí, aby pripravili rôzne aktivity a našli financovanie projektu. „Sú mestá, v ktorých mladí ľudia dokázali zabezpečiť celý priebeh výlučne zo zdrojov mimo rozpočtu samosprávy,“ hovoria poslanci z klubu Bratislava Inak.

Projekt Európske hlavné mesto mládeže je určený pre cieľovú skupinu mládeže od 13 do 35 rokov. Cieľom projektu je posilniť vzťahy medzi európskymi inštitúciami a inštitúciami na miestnej úrovni uplatňovaním spoločných európskych cieľov v oblasti politiky mládeže. Vďaka projektu dostáva mládež priestor na diskutovanie, na vlastnú realizáciu i aktívne zapájanie sa v meste tak, aby ho propagovali a zlepšovali život v ňom. Projekt odštartoval v roku 2009 a prvým Európskym hlavným mestom mládeže sa stal holandský Rotterdam.

Ku kandidatúre na titul Európskeho hlavného mesta mládeže v Bratislave vzniklo občianske združenie Európske hlavné mesto mládeže Bratislava, ktoré projekt u nás zastrešuje. Úspech v kandidatúre umožní hlavnému mestu predviesť svoje kultúrne a odborné myšlienky týkajúce sa mladých ľudí v európskom meradle, dostane sa do pozornosti médií, čo vytvára priestor aj na zvýšenie popularity mesta aj ako turistickej destinácie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk