Piatok 17. novembra si pripomíname udalosti z roku 1989, ktoré sú na Slovensku neoddeliteľne zviazané so zmenou politického režimu. Nielen že vďaka Nežnej revolúcii, ktorá sa týmto dňom začala, môžeme cestovať a netrpíme nedostatkom základných tovarov, ale aj môžeme slobodne voliť a vyjadrovať svoj názor.
Práve preto je november plný viacerých udalostí organizovaných Ústavom pamäti národa vo forme Festivalu slobody. Všetky sú zadarmo a ich úlohou je priblížiť udalosti politického prevratu v roku 1989 nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách ZSSR. Ide napríklad o Víkend zatvorených hraníc v Devínskej Novej Vsi a do očí bijúci veľký kontajner na Námestí SNP s veľkým obrázkom Stalina a nápisom komunizmus. Vo vnútri sa môžete dočítať o histórii 20. storočia. Stručné a výstižné články sú doplnené obrazovým materiálom. Na vonkajšiu časť kontajnera sú nalepené papiere, na ktoré môžete napísať, čo by ste chceli zmeniť na dnešnom svete. Najoriginálnejšie budú odmenené.
Bratislavskí študenti začali o deň skôr, než tí v Prahe
Udalosti z novembra si pripomínali aj v Súdnej sieni Karola Planka na Univerzite Komenského, kde prebehla diskusia s účastníkmi pochodu z roku 1989. Išlo o študentov, ktorí bez akejkoľvek predtuchy o udalostiach 17. novembra v Prahe, jednoducho večer vo štvrtok 16. novembra vyšli do ulíc. Na tomto pochode sa zúčastnil aj súčasný starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, ktorý zdôrazňoval potrebu voľnej diskusie, akceptácie odlišných názorov a vzájomný rešpekt. Akoby sme sa práve túto časť demokracie ešte stále nenaučili.
Najdôležitejšia je sloboda slova, ale aj možnosť cestovať
Pri príležitosti tohto dňa sme sa v krátkom dotazníku opýtali ľudí, ako tento sviatok vnímajú. Zamerali sme sa najmä na mladých od 18 do 35 rokov. Až polovica opýtaných odpovedala, že je to pre nich deň spájajúci sa s rokom 1989, a teda nielen s voľným dňom. Pre 40 % je zdrojom informácií o týchto udalostiach práve školské prostredie. Médiá rovnako ako aj rozhovory so svedkami tvoria 30 % zdrojov. Až 89 % opýtaných vyslovilo názor, že zmeny z roku 1989 sú významné. Väčšina pri tom zdôraznila práve to, že sme prešli z totality na demokraciu a získali slobodu. Zdá sa, že pre mladých ľudí je dôležitá najmä sloboda prejavu a slova, ale aj možnosť cestovať.
Až 87 % respondentov odpovedalo, že je dôležité, aby sa o tomto dni viedla diskusia. Zároveň sa však 69 % na žiadnej diskusii či udalosti spojenej z týmto dňom nezúčastnilo. Jedna tretina udala za dôvod neinformovanosť o daných udalostiach. Napriek tomu by 62 % chcelo tento sviatok oslavovať výraznejšie.
Ako vnímate 17. november vy?