Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. november informacny kontajner plagaty mladi .jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mladí ľudia majú možnosť napísať, čo by chceli zmeniť. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk
18. novembra 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od Táňa Vasilková Diskusia()

Mladí ľudia sa o Nežnú revolúciu zaujímajú

Piatok 17. novembra si pripomíname udalosti z roku 1989, ktoré sú na Slovensku neoddeliteľne zviazané so zmenou politického režimu. Nielen že vďaka Nežnej revolúcii, ktorá sa týmto dňom začala, môžeme cestovať a netrpíme nedostatkom základných tovarov, ale aj môžeme slobodne voliť a vyjadrovať svoj názor. 

Práve preto je november plný viacerých udalostí organizovaných Ústavom pamäti národa vo forme Festivalu slobody. Všetky sú zadarmo a ich úlohou je priblížiť udalosti politického prevratu v roku 1989 nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách ZSSR. Ide napríklad o Víkend zatvorených hraníc v Devínskej Novej Vsi a do očí bijúci veľký kontajner na Námestí SNP s veľkým obrázkom Stalina a nápisom komunizmus. Vo vnútri sa môžete dočítať o histórii 20. storočia. Stručné a výstižné články sú doplnené obrazovým materiálom. Na vonkajšiu časť kontajnera sú nalepené papiere, na ktoré môžete napísať, čo by ste chceli zmeniť na dnešnom svete. Najoriginálnejšie budú odmenené.

17. november informacny kontajner .jpg
Informačný kontajner o histórii 20. storočia na Námestí SNP. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk

Bratislavskí študenti začali o deň skôr, než tí v Prahe 

Udalosti z novembra si pripomínali aj v Súdnej sieni Karola Planka na Univerzite Komenského, kde prebehla diskusia s účastníkmi pochodu z roku 1989. Išlo o študentov, ktorí bez akejkoľvek predtuchy o udalostiach 17. novembra v Prahe, jednoducho večer vo štvrtok 16. novembra vyšli do ulíc. Na tomto pochode sa zúčastnil aj súčasný starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, ktorý zdôrazňoval potrebu voľnej diskusie, akceptácie odlišných názorov a vzájomný rešpekt. Akoby sme sa práve túto časť demokracie ešte stále nenaučili.

Pripomienkova tabula 16. november pochod studentov.jpg
Spomienková tabuľa k pochodu študentov 16. novembra roku 1989. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk

Najdôležitejšia je sloboda slova, ale aj možnosť cestovať 

Pri príležitosti tohto dňa sme sa v krátkom dotazníku opýtali ľudí, ako tento sviatok vnímajú. Zamerali sme sa najmä na mladých od 18 do 35 rokov. Až polovica opýtaných odpovedala, že je to pre nich deň spájajúci sa s rokom 1989, a teda nielen s voľným dňom. Pre 40 % je zdrojom informácií o týchto udalostiach práve školské prostredie. Médiá rovnako ako aj rozhovory so svedkami tvoria 30 % zdrojov. Až 89 % opýtaných vyslovilo názor, že zmeny z roku 1989 sú významné. Väčšina pri tom zdôraznila práve to, že sme prešli z totality na demokraciu a získali slobodu. Zdá sa, že pre mladých ľudí je dôležitá najmä sloboda prejavu a slova, ale aj možnosť cestovať.

17. november informacny november plagaty .jpg
Plagáty vyjadrujúce, za čo sa v roku 1989 bojovalo. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk

Až 87 % respondentov odpovedalo, že je dôležité, aby sa o tomto dni viedla diskusia. Zároveň sa však 69 % na žiadnej diskusii či udalosti spojenej z týmto dňom nezúčastnilo. Jedna tretina udala za dôvod neinformovanosť o daných udalostiach. Napriek tomu by 62 % chcelo tento sviatok oslavovať výraznejšie.

Pripomienka 16. novembra studenti univerzita komenskeho.jpg
Študenti na pokladaní vencov pod spomienkovú tabuľu na pochod študentov zo 16. novembra 1989. Foto: Táňa Vasilková © BratislavaDen.sk

Ako vnímate 17. november vy?

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X