Mlynskú dolinu čaká rozsiahla rekonštrukcia internátov, náklady sa vyšplhajú na viac než 14 miliónov eur

Internáty, Mlynská dolina
Foto: archívne, Ján Šutý

Univerzita Komenského (UK) pripravuje rekonštrukciu internátov za 14,3 milióna eur. Kompletne zrekonštruuje Výškový blok B a modernizáciou prejdú aj tri bloky Átriových domkov.

V študentskom mestečku v Mlynskej doline stojí najväčší komplex internátov v strednej Európe.

Vážnym a dlhodobo neriešeným problémom je žalostný stav niektorých objektov, keďže od ich výstavby v 70-tych rokoch do nich štát, ako ich vlastník, nič neinvestoval. Zmena nastala až v roku 2003, kedy štát previedol internáty pod UK.

Najväčšia rekonštrukcia v histórií

Najstarším a doteraz zároveň nerekonštruovaným blokom je Výškový blok (Štúrak), ktorý bol vybudovaný v roku 1967. Z tohto dôvodu ho UK plánuje kompletne opraviť. Najväčšia a najdrahšia modernizácia budovy v histórii VMĽŠ prinesie aj jej nový vzhľad.

Dvojlozkova_izba_sturak.jpg
Súčasná trojlôžková izba vo Výškovom bloku v Mlynskej doline. www.facebook.com

Z pôvodnej stavby zostane len skelet, všetko ostatné bude nové a moderné. Obnovou prejdú všetky inžinierske siete, vonkajšie opláštenie budovy, okná, dvere i sociálne zariadenia. Zrušia sa balkóny, čím sa zväčšia izby a odstráni sa problém s holubmi. Moderný vzhľad budovy bude dopĺňať nové zariadenie izieb a nábytok. Zmenou prejde aj fasáda a priestor tzv. betónových Véčok, ktorý presklením získa novú úžitkovú plochu.

S rekonštrukciou sa začne po odubytovaní študentov v júni tohto roku.

Holubi trus balkon sturak okt 2017.jpg
Problémy s holubím trusom. Po rekonštrukcii Výškového bloku, pri ktorej sa majú zväčšiť izby na úkor balkónov, sa tento problém vyrieši. Foto: DP

Po úplnom vyprataní objektu je predpoklad začiatku stavebných prác na jeseň 2019. Na zateplenie a kompletnú výmenu fasády je vydané právoplatné stavebné povolenie a momentálne sa dokončuje príprava dokumentácie na vyhlásenie verejného obstarávania.

Na Átriákoch vymenia inžinierske siete

„Rátame, že rekonštrukcia potrvá 18 – 24 mesiacov, čo znamená určité obmedzenia aj pre študentov. Som však presvedčený, že výsledok bude stáť za to a že ho ocenia všetci ubytovaní,“ povedal rektor UK prof. Karol Mičieta.

V tomto roku čaká rekonštrukcia aj tri bloky Átriových domkov, kde sa kompletne vymenia inžinierske siete v celkovej sume 450-tisíc eur, ako aj výmenníkovú stanicu na Manželských internátoch v sume 500-tisíc eur.

Okrem toho bude o niekoľko týždňov vyhlásené verejné obstarávanie na rekonštrukciu stravovacej prevádzky v hlavnej budove UK na Šafárikovom námestí.

Nove_socialky_atriaky.jpg
Väčšina átriových domkov už má v súčasnosti aspoň čiastočne zrekonštruované sociálne zariadenia. Foto: Ján Šutý

Na celkovú obnovu internátov treba 300 miliónov

Financovanie projektu zabezpečila vláda SR, keď ešte začiatkom minulého roka prisľúbila finančné prostriedky na obnovu ubytovacích zariadení pre študentov. Z celkového objemu 14,3 milióna eur bolo na účet UK pripísaných zatiaľ 3,1 milióna eur.

Na kompletnú rekonštrukciu všetkých internátov VMĽŠ v Mlynskej doline by bolo potrebných približne 300 miliónov eur.

VMĽŠ už v minulosti rekonštruovalo internáty. S použitím vlastných zdrojov postupne kompletne zrekonštruovalo objekt Manželských internátov v rokoch 2008 a 2015.

Nove_manzelaky.jpg
Manželské internáty – v súčasnosti najmodernejšie a zároveň najdrahšie bývanie v Mlynskej doline. Takto podobne, bez balkónov, bude po rekonštrukcii vyzerať aj Výškový blok B.. Foto: Ján Šutý

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk