Mobilná aplikácia pomáha samosprávam komunikovať s občanmi, využívajú ju aj mestské časti Bratislavy

Mobilna aplikacia integrovany systém gettyimages.jpg
Ilustračná foto: gettyimages

Aplikácia SOM poskytuje niekoľko základných služieb. Jednou z najdôležitejších sú notifikácie.

Mobilná aplikácia Správy o meste (SOM) pomáha mestám, obciam alebo mestským častiam komunikovať a informovať obyvateľov. Aplikáciu SOM si môžu stiahnuť záujemcovia do svojich telefónov a informuje napríklad o aktualitách, dôležitých kontaktoch, sprístupňuje online noviny alebo v nej môžu občania napísať priamo svoje podnety.

Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informovali tvorcovia aplikácie, ako aj starostovia niektorých bratislavských mestských častí a obce Limbach. Aplikáciu momentálne využívajú napríklad bratislavské mestské časti Staré Mesto, Karlova Ves, Dúbravka, Rusovce, ale aj obec Limbach či mesto Žiar nad Hronom.

Niekoľko služieb

Aplikácia SOM poskytuje niekoľko základných služieb. Jednou z najdôležitejších sú notifikácie. Miestny úrad dokáže naraz rozposlať správu všetkým obyvateľom, alebo len obyvateľom jednej ulice. Okrem notifikácií nájdu záujemcovia v SOM aj všetky aktuality – informácie o dianí v meste, novinkách, o kultúrnych alebo spoločenských podujatiach.

Prítomní starostovia ocenili najviac funkciu podnety, pomocou ktorej môže občan komunikovať priamo s úradom a nahlásiť prípadný problém. V aplikácií je možné nájsť taktiež mestské noviny, dôležité kontakty alebo aj susedskú burzu.

Zvyšovanie kvality

Vývojári spustili aplikáciu tento rok a aktuálne ju využíva 17 miest a obcí na Slovensku. „Sme presvedčení, že volení reprezentanti našich miest a obcí by mali so svojimi občanmi komunikovať na úrovni 21. storočia. Našou ambíciou je preto pokračovať v aktívnom oslovovaní primátorov a starostov. Každú mobilnú aplikáciu robíme unikátne na mieru podľa požiadaviek mesta, či obce. Aplikácie preto nesie názov mesta alebo obce, aby ju obyvatelia ľahko identifikovali,“ uviedol autor mobilnej smart aplikácie Jakub Janega. Cieľom vývojárov aplikácie je zvyšovať jej kvalitu a zapracovať postupne ďalšie funkcie.

Starostovia majú s aplikáciou zatiaľ pozitívne skúsenosti. „Na rozdiel od sociálnych sietí, ktoré sú často platformou rôznych „hejtov“, cez aplikáciu nás oslovujú reálni občania s reálnymi podnetmi,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Aplikáciu ocenila aj starostka obce Limbach Adriana Čechovičová.

Informácie z prvej ruky

Aplikáciu obyvatelia využívajú intenzívne nielen preto, že majú informáciu hneď z prvej ruky, je pre nich zaujímavé aj to, že môžu reagovať, napríklad keď vidia problém, priamo kontaktujú starostku a oznámia svoje postrehy,“ povedala Čechovičová.

Vývoj aplikácie trval približne dva roky a vývojári sa zamerali hlavne na mobilné telefóny, ktoré využíva podľa aktuálnych štatistík až 70 percent Slovákov. „V rámci prieskumov sme zistili, že až 80 percent obyvateľov nenavštevuje webovú stránku mesta, pretože obsahuje obrovské kvantum informácií. To spôsobuje zlú orientáciu na webovej stránke mesta aj v mobilnom telefóne. Preto vznikla unikátna a zároveň jednoduchá smart mobilná aplikácia SOM,“ dodal Janega.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk