Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vynášanie Moreny, príchod jari
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
18. marca 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skbanm.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Morena skončila v Kuchajde, do Nového Mesta zavítala jar

Vyháňanie zimy a vítanie jari patrilo u našich predkov k dôležitým rituálom. Začiatok poľnohospodárskej sezóny a príprava všetkého, čo malo zabezpečiť novú úrodu, malo pre ľudí mimoriadny význam. Piesne, tance, scénky a tradičné symboly odrážali túto skutočnosť a nečudo, že folklórne súbory starostlivo uchovávajú nádherné tradície dodnes.

Stredisko kultúry na Vajnorskej sa 16. marca zaplnilo školákmi, ktorí nedočkavo čakajú na teplejšie jarné dni a vychádzky do prírody. Dievčatá zo škôl na Českej, Za kasárňou a Riazanskej priniesli pekne vyzdobené letečká – halúzky zdobené kraslicami, farebnými stužkami a vtáčikmi vyrobenými z cesta – a tiež neodmysliteľnú Morenu či Kiselicu, ako slamenej bábke znázorňujúcej vládu zimy hovorili v oblasti Vajnor.

Odborníčka i milovníčka folklóru Judita Dózsová pripravila zaujímavé zvykoslovné pásmo, porozprávala deťom o priebehu pofašiangového obdobia, pomenovaniach nedelí do Veľkej noci i tradíciách, ktoré sa dodržiavali. A ako to vyzeralo naozaj, predviedol folklórny súbor Dolina. Po programe plnom veselých piesní a tanečných kreácií v nádherných krojoch sa sprievod nesúci Kiselicu odobral na Kuchajdu. Tam sa s ňou dievčatá rozlúčili tradičnými veršíkmi, vyzliekli ju z kroja a takúto „odzdobenú“ hodili do jazera.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X