Most Apollo oslávi jubileum. Bratislave slúži už desať rokov

Most Apollo a hrad
ilustračné: SITA

Bratislavský most Apollo oslávi 4. septembra desiate výročie svojho otvorenia. Denne ním prejde približne 47-tisíc vozidiel.

„V rannej dopravnej špičke je to približne 3 000 vozidiel za jednu hodinu v jednom smere,“ informovala Monika Voleková z bratislavského magistrátu. Ako ďalej uviedla, most odľahčil o časť automobilovej dopravy Most SNP a historické centrum a rovnako tak Prístavný most a veľkú časť vnútromestskej dopravy.

Apollo skvalitnil aj spojenie Petržalky s Ružinovom a Novým Mestom. Významné je aj to, že v prípade havárie na Prístavnom moste predstavuje most Apollo plnohodnotnú obchádzku.

„Most Apollo plní účel svojej existencie. Navrhli ho ako mestský most s cieľom posilniť kapacitu cestných prepojení ponad Dunaj,“ povedala bratislavská hlavná dopravná inžinierka Tatiana Kratochvílová.

Príprava stavby mosta sa začala v roku 1998. Most Apollo získal cenu európskej Asociácie oceľových konštrukcií v roku 2005 a cenu Americkej spoločnosti pre technické inžinierstvo OPAL Awards v roku 2006. Do pamäti domácej a zahraničnej verejnosti sa tento most zapísal veľkou technickou udalosťou – otáčaním konštrukcie mosta a podpornej konštrukcie s hmotnosťou približne 8 000 ton.

Celková dĺžka premostenia vrátane estakád je 854 metrov, dĺžka hlavného mostného objektu je 517 metrov. Rozpätie hlavného poľa mosta, oceľového oblúka, je 231 metrov a oceľová konštrukcia nad Dunajom meria 294 metrov. Výška oblúka mosta je 36 metrov.

Základný kameň mosta Apollo položili 17. decembra 2002, začiatok výstavby bol v roku 2003. O pomenovaní Most Apollo rozhodlo 30. júna 2005 bratislavské mestské zastupiteľstvo. Po 31 mesiacoch a dvoch dňoch výstavby most otvorili 4. septembra 2005.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk