Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Zlikvidovali 66 hniezd belorítok
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
25. mája 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Pod Mostom SNP zlikvidovali 66 hniezd belorítok obyčajných

Hniezda belorítok obyčajných zlikvidovali počas hniezdenia, ide o druhú najväčšiu kolóniu v Bratislave.

Ako ďalej uviedol hovorca SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh, niektoré belorítky sa na lokalitu vrátili a začali si hniezda stavať znova. Belorítky preleteli zo zimovísk v Afrike na Slovensko viac ako 10-tisíc kilometrov, v Bratislave pod Mostom SNP im v strede hniezdnej sezóny zhodili hniezda.

Ako uviedla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, o likvidácii kolónie belorítok pod Mostom SNP mesto nevedelo. „Momentálne situáciu preverujeme. Preverujeme aj dodávateľa prác, ktorý na Moste SNP natiera zábradlie na časti pre peších a zábradlie a zvodidlá na vozovkovej časti. Po prešetrení situácie budeme vedieť viac,“ uzavrela Skokanová.

BRATISLAVA: Zlikvidovali 66 hniezd belorítok
SITA

Pre zlikvidovanie hniezdiska SOS/BirdLife Slovensko podľa hovorcu podala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia a bude žiadať exemplárne potrestanie vinníkov a nápravu. Hodnota hniezd spolu so znáškami mohla podľa Gúgha dosiahnuť až 120-tisíc eur. „S podobnými rozsiahlymi nelegálnymi likvidáciami hniezdisk belorítok sa stretávame veľmi výnimočne. Skôr sa stretávame s tým, že sa ľudia zaujímajú, ako by mohli pomôcť ochrane belorítok a lastovičiek a ako umožniť to, aby zahniezdili aj u nich doma. Podobné zhodenie desiatok hniezd je niečím, čo patrí skôr do stredoveku,“ uzatvára ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň.

Na Slovensku v súčasnosti vrcholí hniezdna sezóna. Vtáky vychovávajú svoje mláďatá alebo inkubujú vajíčka v hniezdach. Toto obdobie patrí v živote vtáctva medzi najcitlivejšie, preto je ochrana vtáctva v čase hniezdenia veľmi prísna aj podľa slovenskej legislatívy a akýkoľvek zásah do priebehu hniezdenia je takmer úplne vylúčený. Za posledných desať rokov početnosť belorítky na Slovensku klesla o vyše 40 percent a v niektorých mestách až o 60 – 70 percent.

Hlavným dôvodom poklesu početnosti lastovičkovitých vtákov na Slovensku, a teda aj belorítok, je intenzifikácia využívania krajiny, úbytok hmyzu, rekonštrukcia a zatepľovanie objektov, ako aj nepriaznivá situácia na zimoviskách a migračných trasách. Preto tohto užitočného hmyzožravého druhu u nás ubúda a dokonca v novom Červenom zozname vtákov Slovenska ho klasifikovali už ako takmer ohrozený. Ochrana každého jedného hniezdiska je dôležitá,“ spresnil Ján Gúgh.

SOS/BirdLife Slovensko spolu s ďalšími organizáciami robí mapovanie vtáctva v celej Bratislave v rámci prípravy Atlasu vtákov Bratislavy. Väčšou kolóniou ako tou na Moste SNP je podľa aktuálnych údajov len kolónia na prehradení Dunaja v Čunove.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X