Pod Mostom SNP zlikvidovali 66 hniezd belorítok obyčajných

BRATISLAVA: Zlikvidovali 66 hniezd belorítok
SITA

Hniezda belorítok obyčajných zlikvidovali počas hniezdenia, ide o druhú najväčšiu kolóniu v Bratislave.

Ako ďalej uviedol hovorca SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh, niektoré belorítky sa na lokalitu vrátili a začali si hniezda stavať znova. Belorítky preleteli zo zimovísk v Afrike na Slovensko viac ako 10-tisíc kilometrov, v Bratislave pod Mostom SNP im v strede hniezdnej sezóny zhodili hniezda.

Ako uviedla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, o likvidácii kolónie belorítok pod Mostom SNP mesto nevedelo. „Momentálne situáciu preverujeme. Preverujeme aj dodávateľa prác, ktorý na Moste SNP natiera zábradlie na časti pre peších a zábradlie a zvodidlá na vozovkovej časti. Po prešetrení situácie budeme vedieť viac,“ uzavrela Skokanová.

BRATISLAVA: Zlikvidovali 66 hniezd belorítok
SITA

Pre zlikvidovanie hniezdiska SOS/BirdLife Slovensko podľa hovorcu podala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia a bude žiadať exemplárne potrestanie vinníkov a nápravu. Hodnota hniezd spolu so znáškami mohla podľa Gúgha dosiahnuť až 120-tisíc eur. „S podobnými rozsiahlymi nelegálnymi likvidáciami hniezdisk belorítok sa stretávame veľmi výnimočne. Skôr sa stretávame s tým, že sa ľudia zaujímajú, ako by mohli pomôcť ochrane belorítok a lastovičiek a ako umožniť to, aby zahniezdili aj u nich doma. Podobné zhodenie desiatok hniezd je niečím, čo patrí skôr do stredoveku,“ uzatvára ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň.

Na Slovensku v súčasnosti vrcholí hniezdna sezóna. Vtáky vychovávajú svoje mláďatá alebo inkubujú vajíčka v hniezdach. Toto obdobie patrí v živote vtáctva medzi najcitlivejšie, preto je ochrana vtáctva v čase hniezdenia veľmi prísna aj podľa slovenskej legislatívy a akýkoľvek zásah do priebehu hniezdenia je takmer úplne vylúčený. Za posledných desať rokov početnosť belorítky na Slovensku klesla o vyše 40 percent a v niektorých mestách až o 60 – 70 percent.

Hlavným dôvodom poklesu početnosti lastovičkovitých vtákov na Slovensku, a teda aj belorítok, je intenzifikácia využívania krajiny, úbytok hmyzu, rekonštrukcia a zatepľovanie objektov, ako aj nepriaznivá situácia na zimoviskách a migračných trasách. Preto tohto užitočného hmyzožravého druhu u nás ubúda a dokonca v novom Červenom zozname vtákov Slovenska ho klasifikovali už ako takmer ohrozený. Ochrana každého jedného hniezdiska je dôležitá,“ spresnil Ján Gúgh.

SOS/BirdLife Slovensko spolu s ďalšími organizáciami robí mapovanie vtáctva v celej Bratislave v rámci prípravy Atlasu vtákov Bratislavy. Väčšou kolóniou ako tou na Moste SNP je podľa aktuálnych údajov len kolónia na prehradení Dunaja v Čunove.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk