Múzeum dopravy vystavuje špeciálne historické hodiny, pozýva na výstavu o "čase"

Múzeum dopravy
ilustračné: SITA

Špeciálne hodiny, ktoré sa v minulosti používali v priemysle, ale napríklad aj na železniciach vystavuje Múzeum dopravy Bratislava.

Múzeum, ktoré patrí pod Slovenské technické múzeum, predstavuje v svojom sídle pod Hlavnou stanicou na Šancovej 1/A na výstave Fenomén jednotného času stručný prierez históriou a vývojom centrálne riadených elektrických hodín na území bývalého Československa. Ako ďalej informovalo múzeum, návštevníci sa zoznámia s rôznymi typmi a so základným princípom funkcie hodín značiek Elektročas a Pragotron, ktoré počas niekoľkých desaťročí zohrávali a ešte aj v súčasnosti zohrávajú dôležitú úlohu nielen na železnici, ale aj v iných odvetviach dopravy, priemyslu a služieb.

Hodiny dopĺňa informačný panel o tom, ako železnica prispela v 19. storočí ku vzniku časových pásiem, tak ako ich poznáme aj dnes. Súčasťou výstavy je i nová stála funkčná expozícia centrálne riadených hodín.

Múzeum dopravy zároveň do 31. júla pozýva na výstavu Starý most v novom šate, ktorá objektívom Miroslava Pokorného sleduje obnovu najstaršieho bratislavského mosta cez Dunaj. Výstava fotografií v Galérii na Peróne obsahuje približne 50 fotografií s najzaujímavejších momentov rekonštrukcie, respektíve výstavby najnovšieho a súčasne „Starého“ mosta v Bratislave.

V múzeu sú až do konca letných prázdnin otvorené aj ďalšie výstavy, napríklad miniatúr a poštových známok od maliara a grafika Petra Ptáčka s dopravnými prostriedkami prvej polovice 20. storočia či výstava venovaná lodiam a prístavom poľského Baltiku a ďalšie.

Múzeum dopravy Bratislava je otvorené denne okrem pondelka, od 10. do 17. hodiny. Posledný vstup do múzea je o 16.30 hod.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom