Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Muzeum zidovskej kultury stare mesto maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
21. mája 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Múzeum židovskej kultúry oslavuje štvrťstoročie, pripravilo výstavu vzácnych artefaktov

Židovskú kultúru na Slovensku mapuje a domácim aj zahraničným návštevníkom predstavuje už 25 rokov Múzeum židovskej kultúry. Múzeum, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum, si 25 rokov od svojho otvorenia pripomenulo v nedeľu 20. mája.

Ako ďalej informovala zástupkyňa riaditeľa múzea Stanislava Šikulová, stálu expozíciu múzeum nielen priebežne dopĺňa, ale získané judaiká aj reštauruje a uchováva. Ukážkou tejto činnosti je aj výstava v sídelnej budove múzea na Židovskej ulici 17 v Bratislave. Predstavuje jeden z najvzácnejších artefaktov múzea – zreštaurovaný fragment zvitku Megila Ester z 18. storočia. Vystavujú aj jednu z najčerstvejších akvizícií múzea, ilustrovaný zvitok Ester od izraelského sofera (pisára) Avrahama Borshevského. Pre vysokú citlivosť a krehkosť vystavovaných artefaktov je výstava krátkodobá. Potrvá do 10. júna a 6. júna sa k nej uskutoční workshop o písaní biblických textov s pisárom z Izraela.

Stála výstava

Okrem dočasných výstav možno v SNM – Múzeu židovskej kultúry od mája 1993 navštíviť stálu expozíciu. Návštevníkov oboznamuje s dejinami a kultúrou Židov žijúcich na území Slovenska od dôb Veľkomoravskej ríše. Ukazuje každodenný život židovského obyvateľstva, židovské sviatky, interiér synagógy a osobnosti židovského pôvodu, ktoré preslávili Slovensko. Záver expozície je venovaný pamiatke približne 70 tisíc obetí holokaustu zo Slovenska.

SNM – Múzeum židovskej kultúry sídli v Zsigrayovej kúrii na Židovskej ulici v centre hlavného mesta. Expozíciu má aj v synagóge v Prešove na Okružnej ulici a najnovšou pobočkou múzea je Múzeum holokaustu v areáli bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Výstava v sídelnej budove SNM – Múzea židovskej kultúry k jeho 25. výročiu je otvorená denne okrem soboty od 11. do 17. hodiny, pre vopred objednané školské skupiny je možný vstup od 9. hodiny. Viac informácií je na webstránke múzea.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X