Mýtická výstava Pátranie po Leviatanovi už čoskoro zavíta do jednej z bratislavských galérií

Galeria hit hviezdoslavovo namestie titulka mapy.jpg
Ilustračná foto: www.google.com

Vizuálny umelec Pavol Truben vo svojich dielach často pracuje s tematikou neprehľadnosti a dezorientácie, pričom skúma hranice poznania reality súčasného sveta.

Reaguje na aktuálne spoločenské i politické udalosti pričom paradoxne nezriedka siaha po historických symboloch, ktoré napĺňa novými, aktuálnymi obsahmi.

Mýtická bytosť Leviatan plával stáročiami v židovsko-kresťanskom kultúrnom priestore a bral na seba rozličné podoby rýb, drakov či morských netvorov. Pavol Truben ho vylovuje spod hladiny pôvodných historických významov a v súlade s modernistickým racionálnym prístupom pozýva diváka k analýze tohto tvora.

Pavol truben_dna_leviatana_2019_100x70cm_kresbasprej.jpg
Pavol Truben – DNA Leviatana

V Galérii HIT na Hviezdoslavovom námestí skladá mozaiku stôp jeho fyzickej existencie od skíc, cez kresbu DNA až po skutočne hmatateľný artefakt – Leviatanove rebro a predkladá ich pred nás nielen ako predmet výskumu, ale najmä ako dôkazné materiály o skutočnom Leviatanovi. Na výstave tak rozohráva hru reality a fikcie a necháva nás spochybňovať naše presvedčenia o svete okolo nás.

Metafora Leviatana pracuje s viacznačnosťou súčasného sveta a s relativitou faktov, ktoré sa v mori internetového priestoru stávajú obeťou „dravcov“ – internetových trollov, hoaxov a manipulácií. Zneprehľadňujú, až znemožňujú poznanie skutočnej situácie a vytvárajú tak realitu, v ktorej viac nie je možné zaujať stanovisko k zhromaždeným faktom.

Pavol truben_miners_1_2019_100x70cm_serigrafia.jpg
Pavol Truben – Miners

Truben ju prepája s aktuálne pálčivými témami ako sú ruská propaganda či konflikt v Sýrii, ale dotýka sa i vedeckých a technologických trendov, či už ide o informačné technológie a prácu s dátami, alebo výskum DNA a klonovanie, ktoré dáva Leviatanovi možnosť nekonečného množenia, podobne ako sa v internetovom priestore šíria dezinformácie.

Kurátorkou výstavy je Jana Babušiaková a konať sa bude v Galérii HIT na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Výstavu budete môcť navštíviť od 1. februára do 15. februára (okrem pondelkov) vždy od 15.00 do 18.00 hod.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk