Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Galeria hit hviezdoslavovo namestie titulka mapy.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: www.google.com
23. januára 2019 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Mýtická výstava Pátranie po Leviatanovi už čoskoro zavíta do jednej z bratislavských galérií

Vizuálny umelec Pavol Truben vo svojich dielach často pracuje s tematikou neprehľadnosti a dezorientácie, pričom skúma hranice poznania reality súčasného sveta.

Reaguje na aktuálne spoločenské i politické udalosti pričom paradoxne nezriedka siaha po historických symboloch, ktoré napĺňa novými, aktuálnymi obsahmi.

Mýtická bytosť Leviatan plával stáročiami v židovsko-kresťanskom kultúrnom priestore a bral na seba rozličné podoby rýb, drakov či morských netvorov. Pavol Truben ho vylovuje spod hladiny pôvodných historických významov a v súlade s modernistickým racionálnym prístupom pozýva diváka k analýze tohto tvora.

Pavol truben_dna_leviatana_2019_100x70cm_kresbasprej.jpg
Pavol Truben – DNA Leviatana

V Galérii HIT na Hviezdoslavovom námestí skladá mozaiku stôp jeho fyzickej existencie od skíc, cez kresbu DNA až po skutočne hmatateľný artefakt – Leviatanove rebro a predkladá ich pred nás nielen ako predmet výskumu, ale najmä ako dôkazné materiály o skutočnom Leviatanovi. Na výstave tak rozohráva hru reality a fikcie a necháva nás spochybňovať naše presvedčenia o svete okolo nás.

Metafora Leviatana pracuje s viacznačnosťou súčasného sveta a s relativitou faktov, ktoré sa v mori internetového priestoru stávajú obeťou „dravcov“ – internetových trollov, hoaxov a manipulácií. Zneprehľadňujú, až znemožňujú poznanie skutočnej situácie a vytvárajú tak realitu, v ktorej viac nie je možné zaujať stanovisko k zhromaždeným faktom.

Pavol truben_miners_1_2019_100x70cm_serigrafia.jpg
Pavol Truben – Miners

Truben ju prepája s aktuálne pálčivými témami ako sú ruská propaganda či konflikt v Sýrii, ale dotýka sa i vedeckých a technologických trendov, či už ide o informačné technológie a prácu s dátami, alebo výskum DNA a klonovanie, ktoré dáva Leviatanovi možnosť nekonečného množenia, podobne ako sa v internetovom priestore šíria dezinformácie.

Kurátorkou výstavy je Jana Babušiaková a konať sa bude v Galérii HIT na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Výstavu budete môcť navštíviť od 1. februára do 15. februára (okrem pondelkov) vždy od 15.00 do 18.00 hod.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X