Na bezpečnosť pri Draždiaku dohliadnu plavčíci, pohodlie doplní nový mobiliár

Vodna zachranna sluzba drazdiak petrzalka.jpg

Mestská časť zafinancuje opäť aj službu vodných záchranárov sumou takmer 15-tisíc eur.

Pri jazere Veľký Draždiak v Petržalke pribudnú koše na odpad, cyklostojany aj kabínky. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Petržalka získala z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) dotáciu 4 500 eur na rozvoj cestovného ruchu. Tá jej opäť pomôže skvalitniť služby v okolí jazera,“ uviedla Halašková a dodala, že novinky predstavia už počas tejto letnej sezóny.

Smetné koše aj toalety

Minulé leto pribudlo na Draždiaku 21 smetných košov, k dispozícii boli aj bezplatné verejné toalety. Tento rok mestská časť inštaluje nové koše na triedený odpad, cyklostojany a kabínky na prezliekanie v okolí severného a východného brehu na pozemkoch, ktoré spravuje.

V rámci projektu považujeme za dôležité osadiť nádoby na triedený zber, ktoré momentálne v danej lokalite absentujú,“ konštatuje Daniela Vašková Kasáková z oddelenia životného prostredia.

Odpadkové koše nájdu návštevníci najmä na pláži jazera. Zhotovené budú z odolného materiálu na ochranu proti poškodeniu vandalmi.

Servisný cyklostojan s náradím

Ku kvalitnejším službám pri jazere prispejú aj dva nové cyklostojany zabetónované do zeme, ktoré doplnia už existujúce.

Novinkou bude servisný cyklostojan s náradím a pumpou, ktorý umožní cyklistom dofúkať si pneumatiky, opraviť defekt alebo iné vzniknuté technické poruchy bicykla,“ vysvetlila Halašková.

Mestská časť ho umiestni pri vstupe na Draždiak zo strany hrádze pri Chorvátskom ramene, aby bol čo najviac viditeľný pre prechádzajúcich cyklistov.

Nové prezliekarne

Náradie bude skryté vo vnútri stojana a výkonná ručná pumpa v kovovom ochrannom kryte. V najfrekventovanejších lokalitách jazera pribudnú tri mobilné prezliekarne.

Petržalka sa tak snaží vyhovieť potrebám ľudí, ktorí nedostatok súkromia vyhodnotil ako za jeden z najväčších nedostatkov frekventovanej turistickej lokality,“ dodala Halašková.

Záchranári a ich pomoc

Aj túto letnú sezónu budú prvú pomoc poskytovať členovia Vodnej záchrannej služby. Dohliadať na návštevníkov areálu budú od 27. júna do 31. augusta denne od 10.00 do 19.00 hod.

Stanovisko záchranárov bude tradične na brehu pri stožiari, vedľa bufetu Barracuda. K dispozícii budú mať opäť čln na pravidelné kontrolné plavby aj automatický defibrilátor,“ uviedla hovorkyňa. V minulom roku zasahovali na Draždiaku 132-krát.

Väčšinu prípadov tvorili ľahšie rezné poranenia zapríčinené prevažne ulitníkmi a ostrými kameňmi. Zachránili troch topiacich sa, zasahovali aj v prípade kúpania psov, umývania bicyklov v jazere, strate detí, odstraňovaní uhynutých rýb,“ dodala. Mestská časť zafinancuje službu vodných záchranárov v sume takmer 15-tisíc eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk