Na Blumentálskej vyrúbali vážne poškodené stromy, hrozilo, že sa zlomia alebo vyvrátia

Blumentálska - výrub
zdroj: Staré Mesto - Bratislava

Bratislavská mestská časť Staré Mesto informovala svojich občanov o výrube stromov, ten bol v tomto týždni vykonaný z dôvodu ohrozenia. Ako uviedla mestská časť, stromy, ktoré vyrúbali, boli poškodené a mohli sa zlomiť alebo vyvrátiť.

Podľa informácií od Starého Mesta, musela mestská časť konať urýchlene, nakoľko nezvratné poškodenie stromov predstavovalo vážne riziko. Výrub bol vykonaný vo štvrtok 14. marca v ranných hodinách.

Konkrétne išlo o stromy – breza previsnutá a sofora japonská, pri ktorých hrozilo bezprostredné riziko zlomenia stromu alebo vývratu od koreňa, týmto by mohla byť ohrozená bezpečnosť a zdravie obyvateľov.

„Breza previsnutá mala ulomený vrcholový konár a hnilobnú dutinu po celej dĺžke kmeňa s vychýleným rastom. Sofora japonská mala nezahojenú dutinu, pravdepodobne po násilnom ulomení konára, ktorá bola infikovaná drevokaznými hubami ryšavec srsnatý (Inonotus hispidus) na väčšej časti kmeňa. Táto huba spôsobuje výrazne zníženie odolnosti stromu voči lámaniu,“ vyjadril sa Tomáš Ferenčucha z referátu životného prostredia MÚ Bratislava-Staré Mesto.

Ako dodal Ferenčucha, na základe týchto skutočností boli oba stromy vyhodnotené ako havarijné a pristúpilo sa k ich asanácii.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk