V Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla sa skončila prvá fáza obnovy vzácnych lúk a stepí. Od začiatku novembra minulého roku do konca februára bolo od náletových a nepôvodných drevín postupne vyčistených 58 hektárov teplomilných porastov.
Výrub náletových drevín sa na strmých juhozápadných svahoch Devínskej Kobyly robil v zime, teda v čase vegetačného pokoja. „Boli odstraňované najmä hlohy, trnky, svíby, vtáčí zob, borovice lesné a v území umelo vysadené borovice čierne,“ uviedla Monika Chrenková z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne. Odstránené dreviny sa podľa nej zoštiepkovali a odviezli, časť zadarmo poskytli obyvateľom z priľahlých domov na kúrenie.
Lesní robotníci odpracovali v svahovitom teréne bez riadnych prístupových ciest viac ako 7,5 tisíca hodín. Pri odstraňovaní drevín postupovali s opatrnosťou vzhľadom na vzácne biotopy tak, aby sa minimalizovalo poškodenie chránených rastlín a živočíchov. „Po odstránení drevín je presvetlená pôda a bylinná vrstva a na vyčistených plochách lúk vyrastajú hlaváčiky, poniklece a kosatce,“ povedala Chrenková.