Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drevený val z 11. storočia
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/ B. Bibel

Na Bratislavskom hrade sa našiel vzácny nález, pochádza z 11. storočia

Počas rekonštrukcie hradu sa objavil vzácny drevozemný val. Našiel sa na severných hradbách v priestore plánovanej strojovne.

Tretia rekonštrukcia hradu priniesla niečo, s čím nikto nerátal. Archeológovia našli pod budovou na severných hradbách drevozemný val z 11. storočia. „Ide o záležitosť mimoriadnej historickej a kultúrnej hodnoty,“ zdôraznila agentúra SITA.

Drevený val z 11. storočia
Počas 3. rekonštrukcie hradu sa našiel vzácny drevený val.Foto: SITA/ B. Bibel

Val bol nájdený v zachovalom stave, postavený bol z mohutných dubových brvien, ktoré siahali do výšky viac ako 2 metre. Vzácny val chce chrániť aj Krajský pamiatkový úrad Bratislava a preto v októbri 2019 vydal rozhodnutie k ďalšej ochrane a prezentácii nálezu. Z rozhodnutia úradu vyplýva, že nález bude dlhodobo chránený ako ohraničený nálezový celok a bude účinne konzervovaný. Zároveň je potrebné rozšíriť rozsah stavených prác, aby sa mohol zabezpečiť dostatočný archeologický výskum.

Drevený val z 11. storočia
Val bol 2 metre vysoký.Foto: SITA/ B. Bibel

O pozadí valu prezradil viac archeológ Matej Ruttkay. Našli sa drevené časti valu, ktoré sa zvyčajne rozpadnú a veľmi ťažko sa po nich hľadajú stopy. Uviedol, že nájdené drevá a súčasti konštrukcie opevnení sú tak dobre zachované, že inde sa na Slovensku rovnaké nenachádzajú.

Drevený val z 11. storočia
Rekonštrukčné práce na hrade sa pre nález natiahnu do budúceho roka.Foto: SITA/ B. Bibel

Tretia etapa rekonštrukcie bola poslednou opravou hradu, celkovo bolo opravovaných 8 hradných objektov. Práce mali podľa plánov končiť vo februári 2019, avšak pre unikátny nález sa termín posunie na jún 2021.

Drevený val z 11. storočia
Vzácny val z 11. storočia.Foto: SITA/ B. Bibel
Drevený val z 11. storočia
Vzácny val z 11. storočia.Foto: SITA/ B. Bibel

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X