Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com
3. januára 2018 Zaujímavosti od © BratislavaDen.sk Diskusia()

Na Bratislavu si spomenul prestížny zahraničný denník, považuje ju za srdce strednej Európy

Pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky a uznaní Bratislavy ako hlavného mesta o nej napísal britský The Guardian. Zväčša mesto chváli, našlo sa však aj niekoľko výčitiek.

Autor článku Bratislava in the spotlight: Slovakian city celebrates 25 years as capital Andrew MacDowall uvádza, že „vymaniac sa z tieňa Viedne, Budapešti a Prahy, hlavné mesto Slovenska sa zbavuje svojej zamračenej komunistickej povesti a znovu objavuje svoju pozíciu v srdci strednej Európy.“

Bratislava je podľa neho útočiskom viacerých technologických a mediálnych spoločností, je motorom rýchlo rastúcej ekonomiky. Množstvo turistov si získala vďaka barokovým palácom, rozprávkovo dláždeným uliciam a cenovo prístupným barom.

„Mesto malo iba štvrťstoročie, aby sa rozvíjalo ako hlavné mesto, zatiaľ čo čelilo problémom, ktoré trápia aj ostatné hlavné mestá,“ vyjadril sa pre denník primátor Ivo Nesrovnal.

Autor článku spomína aj na históriu mesta a nezabudol pripomenúť ani to, že symbolom Bratislavy je práve Hrad.

Nepríjemné stránky mesta

V článku sa portál nevyhol ani nepríjemnejším veciam a upozorňuje na to, že ľudia kritizujú prílišnú výstavbu a to, že miznú historické časti. Nepáči sa im ani to, že kvôli výstavbe trpí zeleň. Kritike sa nevyhli ani hradné garáže či plánovaný rozvoj PKO.

Dopravná situácia a infraštruktúra tiež nezožali veľa chvály. Pri pohľade do budúcnosti by sa to však malo zlepšiť. Návrat električiek do Petržalky, plánovaný systém požičiavania elektrických áut, ale napríklad aj plánovaný Hyperloop medzi Bratislavou a Viedňou sú dôkazom, že Bratislava je v pohybe.

O tom, ako sa veci menia, svedčí tiež vývoj Petržalky. Multietnická dedine, v ktorej sa po vojne usadili Slováci z celej krajiny, sa zmenila na „betónovú džungľu“ a najväčšie sídlisko na Slovensku. V súčasnosti má reputáciu ako jedno z najzelenejších miest v Bratislave s ľahkým prístupom do Starého Mesta a s množstvom cyklistických chodníkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X