Na budovu Café Propeller čoskoro nainštalujú repliku originálneho svetelného nápisu

Propeler cafe bratislava stare mesto mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Projekt ako súčasť širších aktivít a oživenie bývalej legendárnej stanice lodnej prepravy je zameraný na vytvorenie zóny, miesta stretnutí pre turistov, návštevníkov aj obyvateľov Bratislavy.

Na budovu Café Propeler na dunajskom nábreží v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto nainštalujú v najbližších dňoch repliku originálneho svetelného nápisu Propeler.

Svetelný kazetový systém kúpila mestská časť z dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja. Inštalácia nápisu je súčasťou projektu Oživenie stanice Propeler. Informoval o tom hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Projekt ako súčasť širších aktivít a oživenie bývalej legendárnej stanice lodnej prepravy je zameraný na vytvorenie zóny, miesta stretnutí pre turistov, návštevníkov aj obyvateľov Bratislavy. V rámci projektu kontinuálne nadviažeme aj na historický a kultúrny odkaz architektov, ktorí formovali tvár centrálnej mestskej časti. „Projekt, nepochybne, prispeje k oživeniu tejto časti nábrežia, kde absentujú podobné zariadenia,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Projekt obnovy

Nový svetelný názov Propeler spolu s nosnou konštrukciou má zodpovedať architektonickému slohu v kontexte výstavby a úprav pôvodných autorov.

Budovu dnešného Café Propeler naprojektoval v roku 1931 slovenský architekt Emil Belluš ako zastávku propelleru, ktorý premával zo staromestskej strany Dunaja na petržalskú stranu, kde má svoju skromnejšiu dvojičku. Do dnešnej podoby ju neskôr upravil autor Ján M. Bahna.

Budovu viackrát rekonštruovali, naposledy v roku 2019 a obnova nadväzovala na Bellušov odkaz. Autorom projektu obnovy je interiérový dizajnér Peter Kočický. Od 12. augusta funguje Café Propeler ako kaviareň a tiež miesto pre kultúrne podujatia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk