Na bytový súbor Terchovská vyhlásilo mesto architektonickú súťaž za takmer 400-tisíc eur

paneláky, byty
Foto: ilustračné, SITA

Mesto súťaž vyhlásilo spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy a Generálnym investorom Bratislavy.

Mesto Bratislava spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlásili architektonickú súťaž na nájomné byty na Terchovskej ulici. Predpokladaná hodnota zákazky je vyše 385-tisíc eur s DPH. Vyplýva to z informácií na portáli josephine.proebiz.com.

Architektonická súťaž je jedným z prvých krokov súčasného primátora Bratislavy Matúša Valla k zlepšeniu situácie s nájomným bývaním v hlavnom meste SR. Ako nedávno uviedol, v Bratislave má zo všetkých bytov štatút nájomného bytu iba jedno percento, pričom európsky priemer je okolo 10 percent.

Záujemcovia môžu predkladať súťažné návrhy do 21. januára 2020, predpokladaný termín oznámenia a zverejnenia výsledkov je 7. februára 2020. Predpokladaná hodnota zákazky je 321 500 eur bez DPH (385-tisíc eur s DPH).

Finančné odmeny

Ako uviedli v súťažných podkladoch, podľa poradia návrhov budú predkladatelia súťažných návrhov ocenení rôznymi čiastkami. Prvé miesto ocenia sumou 16-tisíc eur, druhé miesto čiastkou 10-tisíc eur a tretie sumou 6 500 eur.

Porota bude mať právo účastníkom súťaže prerozdeliť aj odmenu vo výške 5 500 eur. V rámci celkového rozpočtu na túto súťaž vyčlenili aj 13 500 eur bez DPH na predprojektové prieskumy, rozbory, zamerania či posudky. Zvyšných 270-tisíc eur bez DPH v rámci predpokladanej hodnoty zákazky sa vzťahuje na samotné poskytnutie služby.

Na Terchovskej ulici má vzniknúť odhadom 81 nájomných bytov. Táto architektonická súťaž podľa primátorových slov nie je jedinou, Vallo vyslovil ambíciu mesta stať sa plnohodnotným developerom. Do roku 2022 chce mať rozpracovaných ďalších 722 bytov. Výstavbu nájomných bytov chce mesto spolufinancovať aj z dotácií zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Rozpracované objekty

Z viac ako 204-tisíc bytov v hlavnom meste SR má len niečo cez jedno percento štatút nájomných bytov, v absolútnom počte je to asi 2 300 bytov. Je to najmenší podiel nájomných bytov na celkovom bytovom fonde v rámci Visegrádskej štvorky. Existujúce nájomné byty sú v priamej správe mesta, alebo v správe či vlastníctve mestských častí.

Pre porovnanie, Brno má k dispozícii 29-tisíc nájomných bytov, čo je 15 percent z celkového počtu bytov v meste. Vo Viedni, ktorá buduje nájomné bývanie už od 30. rokov, tvoria nájomné byty až 60 percent bytového fondu,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že priemer EÚ v podiele verejných nájomných bytov na celkovom počte bytov sa pohybuje okolo 10 percent.

Aktuálne máme 593 záujemcov o byt. Tí spravidla čakajú na pridelenie aj šesť či sedem rokov,“ uviedol primátor Vallo. Podľa európskej štatistiky chýba Bratislave 40-tisíc bytov. Podľa slov vedenia mesta chcú zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas nasledujúcich 10 rokov. Ako uviedol primátor, aktuálne majú rozpracované objekty v lokalitách ako Zámocké schody, Ventúrska či Pri Habánskom mlyne.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom