Na Dlhých Dieloch zrušili desiatky parkovacích miest pre nové cyklopruhy, obyvatelia penia

Cyklopruh 1.jpg
Foto: Facebook/ Jozef Janicsek, Pixabay - koláž BratislavaDen.sk

Mestská časť tvrdí, že nemala možnosť vstupovať do projektu, za ktorým stojí bratislavský magistrát.

Bratislavské cesty sa neustále opravujú či sa na nich obnovuje náter značenia. Alebo sa zužujú, čo je prípad aj cesty na ulici Hany Meličkovej.

Zboku cesty boli v oboch smeroch vybudované nové cyklopruhy, aby cyklisti nemuseli jazdiť v pruhoch spolu s autami. Po uvedených pruhoch jazdia taktiež autobusy. Týmto krokom však zmizli jazdné pásy, ktoré domáci obyvatelia využívali na parkovanie.

Problematické parkovanie

Mestské časti majú problém s parkovaním, čo má pomôcť vyriešiť parkovacia politika. Dlhé Diely v Karlovej Vsi nie sú výnimkou a pilotný projekt parkovacej politiky odštartoval v okolí Veternicovej ulice. Napriek tomu musia domáci obyvatelia hľadať parkovacie miesto desiatky minút.

Pani Sofia žila s manželom na Hany Meličkovej v prenájme dva roky. Odsťahovali sa minulý rok do inej mestskej časti, a jedným z dôvodov bolo aj parkovanie.

 „Ako iné rodiny, tak aj my sme mali jedno auto, ktoré sme využívali na cestu do práce. Cestovali sme s ním tiež na výlety, oslavy a za rodinou. Okolo našej bytovky sme vždy hľadali miesto aspoň 15 minút. Veľakrát sme museli parkovať až na Matejkovej, Majerníkovej alebo Ľudovíta Fullu, všade bolo obsadené. Po 18.00 hod. počas pracovného týždňa bolo nájsť voľné miesto doslova umenie,“ povedala Sofia pre Bratislavadeň.

Situácia s parkovaním je dlhodobo neúnosná a vodiči stoja aj na chodníkoch. Od 1. októbra však prichádza k zásadnej právnej úprave, ktorou zanikne možnosť parkovania na chodníkoch. Musí byť dodržaná šírka chodníka minimálne 1,5 metra a prejazdnosť cestnej komunikácie minimálne 3 metre pre každý jazdný pruh.

Karlova Ves na Facebooku uviedla, že sa na zmenu pripravuje a zmapovala cesty s chodníkmi. Na časti chodníkov je už dopravné značenie hotové, a to v oboch zriadených rezidentských parkovacích zónach, alebo na tých komunikáciách, ktoré boli nedávno zrekonštruované.

Nový cyklopruh

Obyvatelia Hany Meličkovej roky parkovali čiastočne v ľavom (v smere na Dlhé Diely) alebo pravom (v smere do mesta) jazdnom pruhu. Keď išlo auto po tejto ulici, k dispozícii malo v podstate iba 1 jazdný pruh. Po novom je však tomuto „pravidlu“ koniec a v ľavej časti bol vyznačený cyklopruh s buspruhom.

Novinka nahnevala pána Jozefa, ktorý pridal svoj názor na Facebook. „Zobrať aj tých pár parkovacích miest, čo dlhé roky nikomu nevadili. Nikdy sa tu netvoria kolóny a dajú sem bus cyklopruh. Tak nech dajú prednostné parkovanie pre domácich a nie že tu stojí 15 firemných dodávok,“ napísal Jozef.

Cyklopruh Hany Meličkovej
Foto: Facebook/ Jozef Janicsek

Podľa obyvateľa mestská časť nerobí pre parkovanie nič a iba ruší parkovacie miesta. Hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes v diskusii uviedol, že chodník a cesta na Hany Meličkovej je v správe magistrátu, ktorý stojí za realizáciou novej zmeny. „Karlova Ves nemala možnosť upravovať tento projekt. Miestny úrad sa o značení pruhov a cyklopruhu dozvedel spolu s občanmi, až keď došlo k jeho realizácii na rekonštruovanú cestu,“ doplnil Heldes.

Pán Andrej poukázal na to, že problém je v samotných ľuďoch. Ako príklad spomenul výstavbu garážového domu na Veternicovej pre rozšírenie parkovacích miest a to, že obyvatelia už spisovali petíciu proti výstavbe. Riešenie vidí v parkovacej politike v štýle jedno auto na jeden byt a zákaz parkovania dodávok v obytných zónach.

„Mňa fascinuje ten najväčší cyklopruh v celej strednej Európe,“ napísal pán Peter. Ďalší obyvateľ spomenul, že cyklopruh mohol viesť radšej na Devínsku cestu cez Matejkovu ulicu, pretože ide o menej frekventovanú cestu a cyklopruh by sa pekne napojil na cyklopruh na nábreží.

Aký máte názor na nové cyklopruhy s buspruhmi?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk