Na festivale Hory a mesto premiérovo uvedú dokument Free Solo, ktorý je nominovaný aj na Oscara

Free solo2_rsz.jpg
Foto: Jimmy Chin

Free Solo je portrétom známeho amerického horolezca Alexa Honnolda a ukazuje, čo všetko je ľudská bytosť schopná dosiahnuť.

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto otvorí 27. marca dokument Free Solo (2018).Organizátori podujatia snímku, ktorá získala cenu BAFTA v kategórii dokumentárny film a v rovnakej kategórii je nominovaná aj na Oscara, uvedú v slovenskej premiére.

Film zachytáva horolezca, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen – zdolať cestu Nos na skalnej stene El Capitan v Yosemitoch bez lana a bez istenia. Je zároveň inšpirujúcim portrétom lezca, ktorý maximálne využil svoj mentálny aj fyzický potenciál, čo vyústilo do triumfu ľudského ducha. Dokument vznikol v réžii Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmyho China. Ústrednú pieseň filmu s názvom Gravity zložili držiteľ Grammy Tim McGraw a Lori McKenna. „Dokument už premietali na niekoľkých festivaloch, v USA mal premiéru koncom septembra 2018 a vo svetovej televíznej premiére ho uvedie National Geographic 3. marca 2019,“ priblížil programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Free solo2_rsz.jpg
Foto: Jimmy Chin

Vo filme účinkujú aj ďalšie lezecké legendy, medzi nimi napríklad i Honnoldov spolulezec Tommy Caldwell, ktorý bol hosťom festivalu v roku 2014 a do Bratislavy sa vráti aj tento rok. Na podujatí osobne uvedie film The Dawn Wall (2017).

Alex Honnold sa veľmi skoro preslávil ako sólo lezec, ktorý je držiteľom niekoľkých svetových rekordov, najmä v rýchlostnom lezení. Venuje sa rýchlostnému i sólovému lezeniu bez istenia, pričom lezie prevažne na veľké steny v Yosemitoch. V roku 2013 ako jeden z hostí navštívil Hory a mesto.

Festival Hory a mesto sa bude konať od 27. do 31. marca v nákupnom centre Bory Mall a kine Cinemax Bory v Bratislave.

Free solo2_rsz.jpg
Foto: Jimmy Chin

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk