Na Filmovom chodníku slávy odhalili dlaždicu Ivanovi Palúchovi

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Ivan Palúch
SITA

Hercovi Ivanovi Palúchovi včera popoludní pred Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava slávnostne odhalili dlaždicu na Filmovom chodníku slávy. Na podujatí sa zúčastnili viaceré osobnosti slovenského kultúrneho života, ktoré prišli vzdať úctu hereckej legende.

Známeho umelca prišiel podporiť aj dlhoročný priateľ a kolega Štefan Kvietik, ktorého dlaždica už chodník hlavného mesta zdobí od roku 2013.

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Ivan Palúch
SITA

Palúchovi sa počas ceremónie prihovorili primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska Vladimír Grežo a zakladateľka Chodníka slávy Mária Reháková.

„Ivan Palúch je jeden z hercov, ktorí preslávili slovenskú kinematografiu v zahraničí. Myslím, že také úspechy v herectve a v prevedení svojich úloh nedosiahol zatiaľ žiaden slovenský herec,“ uznala Reháková.

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Ivan Palúch
SITA

Obľúbený rodák zo Zvolena, ktorý 20. júna oslávi 75. narodeniny, neskrýval dojatie.

„V prvom rade mi dovoľte, vážení Bratislavčania, vážení moji spoluslováci, aby som poďakoval všetkým vám, ktorí ste prišli a mysleli na mňa v tomto slzavom údolí – slzy z tých dôvodov, pretože nemám slov,“ poznamenal na úvod svojho prejavu.

„Chcel by som len povedať z úprimného srdca jednu vec. Všetky tri koberce, po ktorých som behal v Cannes v roku 1969, absolútne nezanechali vo mne taký nesmierny dojem ako táto cena, ktorú som dostal doma od vás na Slovensku. Som úplne dojatý z tých dôvodov, keď si predstavím, že predstavitelia dvoch filmových veľmocí – Columbia Pictures a United Artists sa usilovali o mňa a chceli so mnou podpisovať zmluvu o účinkovaní v ich produkciách a ja som sa i cez to, že sa nám stala tá príhoda 21. augusta, vrátil domov, pretože som bol presvedčený o tom, že netreba byť doma len vtedy, keď jesto na chleba, ale človek musí byť doma hlavne vtedy, keď jeho krajina nemá na ten chleba ani halier. Veľmi jednoduché je sa zobrať a ísť za kopec ako byť doma a čeliť domácim exulantom. I napriek tomu, že to vždy nemusí skončiť dobre,“ vyznal sa Palúch.

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Ivan Palúch
SITA

„Chcem sa poďakovať za dnešný deň vám, chcem sa poďakovať tomu hore, chcem sa poďakovať tomu, že mi tento život doprial to, aby som dnes stál tu a aby som bol rozochvetý z úprimného srdca a aby som tento deň mohol zažiť. Ďakujem vám,“ dokončil.

Dlaždica Ivana Palúcha na Filmový chodník slávy pribudla ako šiesta v poradí. Medzi ocenenými sa v uplynulých rokoch ocitli aj Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Jozef Adamovič, Štefan Kvietik a Eva Krížiková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk