Na júnových Turf-gala v Bratislave sa z obhajcov zúčastní iba Alfkona

Turf-gala, šport, kone
SITA

Na päticu medzinárodných dostihov v rámci 37. ročníka bratislavského medzinárodného mítingu Turf-gala, ktorý sa v petržalskom Starom háji uskutoční 7. júna, prijalo organizujúce Závodisko Bratislava spolu 97 prihlášok z piatich krajín – Nemecka, Rakúska, Maďarska, ČR (až 52 nominácií) a SR.

Tradičnými magnetmi podujatia označovaného aj za stredoeurópsky Breeders῾ Cup budú Veľká cena Slovenska (rovina, Gd-3, 2 400 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 30 000 eur, 15 prihlášok), Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina, Gd-3, 1 200 m, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 29 000 eur, 17 prihlášok), Starohájske kritérium (rovina, Listed, 2 000 m, pre 3-ročné kone, celková dotácia 13 000 eur, 22 prihlášok), Cena Arvy (rovina, Listed, 1 800 m, pre 3-ročné kobyly, celková dotácia 13 000 eur, 24 prihlášok) a Cena Scottish Rifla (rovina, Listed, 1 800 m, pre 4-ročné a staršie kone, celková dotácia 13 000 eur, 19 prihlášok).

Vrcholná 32. VCS prilákala len dvoch domácich zástupcov – Sulmana (Honor Racing) a Tiziana Vecellia (Stall Garant SK). Slovenské záujmy však možno bude reprezentovať aj oficiálne česká Ley Percy Ekolsu Skalica (alternatívne figuruje na menoslove v súvislosti s CSR).

Turf-gala, šport, kone
SITA

Z obhajcov vlaňajších prvenstiev dvaja ani teoreticky nemôžu štartovať na rovnakých súpereniach, keďže tie sú určené pre jeden ročník. Zo zostávajúcej trojice je v hre len Alfkona, dobyvateľka šprintérskej Ceny MP SR 2012 a 2014. Už sedemročná hnedka nemeckej proveniencie síce je administratívne maďarskou zástupkyňou, ale v Dunakeszi-Alagu ju pripravuje slovenský kouč Jozef Rosival pre Ramona Racing Ernesta Molnára z Veľkých Úľan.

Medzi vyzývateľmi Alfkony figuruje aj český predvlaňajší víťaz tohto testu All The Evil. Z Nemecka pricestuje Daring Match, vlani štvrtý na Group 3 Goldene Peitsche v Baden-Badene a majiteľ hodnotenia 88,5 kg v GAG. Podľa britského Racing Postu má zverenec Jensa Hirschbergera známku 98, Alfkona 90. Slovensko na tejto skúške naposledy uspelo už v roku 1998 (Catalina). Teraz sa o „odkliatie“ budú snažiť Distant Rocket, Dodybud a Petit Arc En Ciel.

Medzi uchádzačmi o Starohájske kritérium sa nachádza aj český Aldar, reprezentant čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova a zverenec ruského trénera s nogajskou krvou a slávnou veľkogrobskou minulosťou Arslangireja „Jurija“ Šavujeva v Krabčiciach.

Prihlášky na štyri sprievodné položky programu uzavrú 28. mája o 10. hodine. Štartové listiny medzinárodných skúšok nadobudnú definitívnu podobu v piatok 29. mája o 10. hodine, radové súboje v utorok 2. júna o 10. hodine.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk