Na Kamzíku plánujú výrub 12 stromov, predstavujú ohrozenie bezpečnosti

Vyrub stromov mestske lesy kamzik.jpg

Stromy ohrozujú bezpečnosť rekreačného areálu a nachádzajú sa v dosahu hlavných chodníkov.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) odstránia z dôvodu bezpečnosti na Kamzíku 12 stromov. Ako informujú MLB na sociálnej sieti, nebezpečné stromy budú odstraňovať v stredu 1. marca medzi parkoviskom a bufetmi.

Pôjde o päť bukov, päť hrabov a dva smreky, ktoré majú rôzne druhy poškodenia. „Predstavujú ohrozenie bezpečnosti rekreačného areálu a nachádzajú sa v dosahu hlavných chodníkov,“ vysvetľujú mestské lesy.

Každoročný monitoring

Naplánovaný zásah je výsledkom každoročného monitoringu rekreačných areálov, keď lesníci monitorujú stav stromov, a tie nebezpečné odstraňujú ešte pred začiatkom sezóny.

Drevnú hmotu budeme sústreďovať pri asfaltovej ceste, po jej odvoze zabezpečia pracovníci údržby ešte dočistenie oblasti od konárov,“ poznamenali MLB.

Priamo na mieste budú aj informačné tabule. Návštevníkov žiadajú o dodržiavanie pokynov lesníckeho personálu počas výkonu prác a nevstupovanie do časti, kde budú pracovať.

Suché a spadnuté stromy

Aj suché, spadnuté či bútľavé stromy majú podľa MLB v prírode svoj veľký význam z hľadiska biodiverzity. „Viac ako tretina lesných živočíchov a viac ako polovica druhov húb rastúcich v lesoch je priamo viazaná na mŕtve drevo v rôznom štádiu rozkladu,“ približujú MLB.

Ak by tieto stromy rástli hlbšie v lese, mimo turistických chodníkov, nechali by ich v poraste, nakoľko bezpečnostné riziko je minimálne. „V zónach intenzívnej rekreácie, ktorá tvorí približne tri percentá lesoparku, si to však dovoliť nemôžme,“ uzatvárajú.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk