Na Kamzíku vzniklo nové Centrum ekovýchovy, sprístupnili aj okolitý areál

Kolaz bratislava ekocentrum.jpg
Foto: bratislava.sk - koláž BratislavaDen.sk

Centrum ekovýchovy poslúži najmä lesnej pedagogike, navštevovať ho budú školáci, no poslúži aj širšej verejnosti.

V rekreačnom areáli na Kamzíku funguje od stredy 10. mája nové Centrum ekovýchovy. Slúžiť bude ako zázemie pre organizovanie rôznych kurzov a seminárov týkajúcich sa ochrany prírody pre školy, aj širokú verejnosť.

Spolu s ním sprístupnili aj okolitý areál – arborétum s desiatkami vzácnych stromov. Informovala o tom dnes prostredníctvom tlačovej správy hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Mestské lesy v Bratislave získali vďaka novému centru priestor na rozvíjanie lesníckej pedagogiky. Vzniknuté prednáškové miestnosti budú mať využitie aj pri odborných prednáškach či seminároch na lesnícke témy.

Arboretum 1 kamzik.jpg
Foto: bratislava.sk

Myšlienka vzniku Centra ekovýchovy na Kamzíku, kde by bolo možné bez ohľadu na počasie ponúkať programy školám či verejnosti, vznikla v roku 2015, odkedy sa intenzívne venujeme lesnej pedagogike. Práve environmentálna výchova je jeden z hlavných pilierov činnosti mestských lesov a teším sa, že deti z bratislavských škôl získali na tieto aktivity zázemie na úrovni 21.storočia,“ uviedol riaditeľ mestských lesov Marek Páva.

Kurzy pre deti

Mestské lesy realizovali projekt v rámci programu spolupráce INTERREG V-A SK-AT spolu s rakúskou Viedňou a občianskym združením Daphne – Inštitútom aplikovanej ekológie, financovaný bol prevažne z eurofondov. Centrum ekovýchovy tvorí trojica prepojených objektov obložených drevom. Budova je nízkoenergetická a pracuje so zrážkovou vodou, ktorá sa zadržiava a vracia späť do prírody.

Novovzniknuté centrum bude v prevádzke hlavne počas pracovných dní, v rámci ktorých sa tam budú konať kurzy pre deti z bratislavských škôl. Cez víkendy ponúkne aktivity pre širšiu verejnosť.

Ekocentrum 01.jpg
Foto: bratislava.sk

Kurzy, školenia či odborné stretnutia sa budú týkať rôznych tém, ako je starostlivosť o les, chov včiel, spoznávanie drevín a živočíchov či myšlienky podpory biodiverzity v dotyku vzácneho prírodného územia hlavného mesta. V máji sú na programe napríklad aj kurzy včelárstva pre začiatočníkov.

Prístupnosť arboréta

Arborétum bude prístupné na prechádzky v čase mimo konania kurzov, najmä poobede a cez víkendy. Záhradu tvoria vzácne, pre naše územie exotické, viac ako storočné dreviny, ktoré boli vysadené koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

Pôvodne záhradu vlastnila a arborétum vybudovala zrejme rodina Pálffyovcov. Pre verejnosť bolo roky neprístupné, s vybudovaním Centra ekovýchovy ho opäť otvorili.

Arborétum je aj malým náučným chodníkom, kde sú k videniu rôzne vzácne cyprušteky, jedle biele, smrekovce opadavé, douglaska tisolistá a množstvo ďalších drevín,“ doplnil námestník primátora Bratislavy pre životné prostredie Jakub Mrva.

Arboretum 3 kamzik.jpg
Foto: bratislava.sk
Ekocentrum 02.jpg
Foto: bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk