Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Altanok kamzik priroda mestske lesy 1.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Na Kamzíku začali Mestské lesy v Bratislave s ťažbou dreva, návštevníkov čakajú obmedzenia

Dôvodom ťažby dreva je premena pôvodne monokultúrnych porastov na prírode blízke lesy.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) začínajú s ťažbou dreva na Kamzíku, návštevníkov čakajú dočasné obmedzenia. Informujú o tom na sociálnej sieti.

Dnes začíname obnovnú ťažbu dreva v poraste č. 911 v lokalite Kamzík, vedľa Cvičnej lúky,“ uvádzajú mestské lesy.

Oblasť sa nachádza v zóne č. 2, kde sú takéto opatrenia povolené. „Návštevníkom sa ospravedlňujeme za dočasné obmedzenia. Po skončení ťažby miesto dáme do pôvodného stavu,“ dodávajú mestské lesy.

Vyznačovanie ťažby

Okrajom porastu prechádza modrá a zelená turistická značka. „Budeme zvlášť opatrní, aby neprišlo k poškodeniu rekreačnej infraštruktúry,“ konštatujú MLB.

Ťažbu vyznačovali s ochranármi už minulý rok, avšak vzhľadom na mimoriadne daždivú jeseň a zimu, keď bola pôda rozmočená, ju odložili. Mestské lesy sa snažia ťažbu vykonávať čo najšetrnejšie. Ako uvádzajú, cieľom ťažby dreva nie je dosiahnuť finančný profit a objem ťažby je výrazne znížený.

Ročný prírastok dreva v lese je 18-tisíc metrov kubických, ťažíme do päťtisíc metrov kubických a každý strom na ťažbu vyberáme v spolupráci s ochranármi. Až 54 percent lesa tvorí zóna bez ťažby dreva,“ dodávajú MLB.

Dôvod ťažby dreva

Dôvodom ťažby dreva je premena pôvodne monokultúrnych porastov na prírode blízke lesy, ktoré sú druhovo a vekovo pestré.

Používame pri tom najšetrnejší dostupný spôsob – účelový výber, v lese tak nevznikajú otvorené plochy po ťažbe. Tie najcennejšie stromy nechávame v poraste na dožitie, nikdy nebudú vyrúbané,“ konštatujú MLB s tým, že okrem dominantného buka preferujú aj dub, lipu, javor, čerešňu, brezu a vŕbu.

Výsledkom budú stabilné lesy s vysokou rekreačnou a ochranárskou hodnotou. Tento proces, na ktorom spolupracujú lesníci s ochranármi, je už ukončený na približne polovici územia mestských lesov v Zónach kľudu,“ uzavreli mestské lesy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X