Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, pixabay.com
18. decembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Na krajské investičné projekty pôjde v budúcom roku 40 miliónov eur

Cieľom kraja je, aby „významne ozelenel“. Jednu z priorít na najbližšie roky, ktorou je starostlivosť o životné prostredie.

Na investičné projekty v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) pôjde v budúcom roku 40 miliónov eur. Informovala o tom hovorkyňa kraja Lucia Forman v tlačovej správe. Ako uviedol predseda BSK Juraj Droba, cieľom kraja je, aby „významne ozelenel“.

Naznačil tak jednu z priorít na najbližšie roky, ktorou je starostlivosť o životné prostredie. Ambíciou kraja je podľa slov jeho predsedu podporovať ekologickú dopravu, chrániť lesy, ozdravovať ovzdušie a v čo najvyššej miere recyklovať odpad.

Medzi dôležité budúcoročné investície kraja patrí napríklad vyčlenených 13 miliónov na obnovu cestnej infraštruktúry, či viac ako 12 miliónov eur na rekonštrukciu školských budov, kultúrnych a sociálnych zariadení.

Školy aj cyklovláčik

Bratislavský kraj verejne odprezentoval svoje výsledky za posledné dva roky. Vyzdvihol napríklad v oblasti školstva nárast počtu prihlášok na stredné školy o štvrtinu.

Do rekonštrukcie budov škôl kraj investoval za posledné dva roky vyše 15 miliónov eur. V BSK vzniklo 21 nových odborov a štyri nové bilingválne gymnáziá. V rámci projektu Otvorená škola kraj sprístupnil štyri školské areály na športové využitie pre študentov i pre verejnosť.

Cyklovláčik Záhoráčik či turistický autobus Malokarpatský expres prepravili viac ako 16-tisíc návštevníkov. Návštevnosť regiónu medziročne vzrástla o sedem percent, tržby za ubytovanie boli v roku 2019 o 21 percent vyššie ako v roku 2018.

Kultúra a doprava

V rámci kultúry BSK začal s rekonštrukciou Seneckej synagógy, barokového mostíka v Stupave a s budovaním kultúrno-kreatívneho centra v kaštieli v Modre.

Z ôsmich národných kultúrnych pamiatok, ktoré kraj spravuje, aktuálne rekonštruujú či pripravujú rekonštrukciu šiestich z nich. Pre voľnočasové aktivity kraj podľa slov Drobu každoročne obnoví 150 až 300 kilometrov cyklotrás a turistických chodníkov.

V rámci dopravy vyzdvihol Bratislavský kraj modernizáciu osemkilometrovej cesty medzi Rohožníkom a Malackami, zrekonštruovaný most ponad Malinu v Malackách, novovybudovaný kruhový objazd v Novej Dedinke, revitalizáciu cesty v Čiernej Vode či opravenú cestu Láb – Jakubov. Čo sa týka verejnej dopravy, v rámci vlakovej prepravy pribudlo 56 nových spojov na linkách z Trnavy a zo Senca do Bratislavy.

Životné prostredie

V oblasti životného prostredia pripravuje kraj zriadenie nadregionálneho ekocentra v kaštieli v bratislavskej mestskej časti Čunovo. Z oblasti sociálnej starostlivosti kraj vyzdvihol otvorenie špecializovaného zariadenia pre deti s autizmom a podporovanie centier včasnej intervencie a zariadení sociálnych služieb sumou 660-tisíc eur.

V rámci zdravotnej starostlivosti sa kraj tento rok rozhodol vytvoriť dotačnú schému pre nové lekárske ambulancie a taktiež prispel k zachovaniu nepretržitej Ústavnej pohotovostnej služby v Malackách.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X