Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ovce luka karlova ves presburgovce gettyimages
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
28. októbra 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Na Kráľovú horu v Karlovej Vsi umiestnia prvé mestské stádo oviec „PressburgOVCE“

Cieľom je udržať biodiverzitu a zabrániť rozširovaniu invazívnych rastlín.

Na lúku Kráľova hora v bratislavskej Karlovej Vsi a v blízkosti národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla vypustia stádo oviec, ktoré spásaním trávy pomôžu udržať biodiverzitu v tejto časti Bratislavy.

Časť lúčnej plochy Kráľovej hory nad sídliskom Dlhé Diely sme už vyznačili drevenými kolmi, práve na tomto mieste umiestnime už čoskoro prvé mestské stádo oviec „PressburgOVCE“,“ uviedlo hlavné mesto na sociálnej sieti.

Tradícia ovčiarstva

V chránených územiach, ktoré sú vo vlastníctve hlavného mesta, každoročne vykonávajú pravidelnú a finančne náročnú údržbu. „Treba povedať, že táto sa v minulosti zanedbávala. Výsledkom je, že tieto lokality zarastajú náletovými drevinami, rozširujú sa tu invázne rastliny (pajaseň žliazkatý a krídlatka japonská) a zanikajú prirodzené biotopy, ktoré sa tu po stáročia vyvinuli vďaka pravidelnému spásaniu,“ dodalo hlavné mesto.

K spásaniu pozemkov na Kráľovej hore sa rozhodli aj na základe odporúčania Štátnej ochrany prírody. Plánom je vytvoriť systém pravidelného spásania lúk hospodárskymi zvieratami. Cieľom vytvorenia takéhoto mestského stáda oviec je aj priblíženie salašníctva a tradície ovčiarstva verejnosti.

Zhotovenie a osadenie plôtikov prejde povoľovacím procesom v úzkej koordinácii so Štátnou ochranou prírody, ktorá je o tomto informovaná. Žiadna z týchto trávnatých plôch nebude trvalo oplotená. Budú sa totiž meniť podľa potreby,“ informovalo hlavné mesto.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X