Na Kuchajdu sa vrátili raky

raky, Kuchajda
SITA

Počas predsezónneho čistenia dna prírodného jazera prišli s týmto zistením potápači zo Spolku ochrancov vody Octopus.

„Voda v Kuchajde je už aj na pohľad čistejšia ako v predošlých rokoch. Počas prieskumu a čistenia dna sme spozorovali prítomnosť mladých rakov, ktoré tam v minulých rokoch neboli,“ povedal vedúci tímu potápačov a predseda Spolku ochranárov vody Octopus Tomáš Rácz.

Potápači vytiahli z jazera aj niekoľko kusov uhynutých rýb. „Úhyn bol oproti minulému obdobiu podstatne nižší a je hlboko pod normou,“ dodáva predseda.

Mestská časť Nové Mesto Kuchajdu čistí od odpadu a nečistôt každý rok pred kúpacou sezónou. „Výsledky čistenia potvrdzujú, že množstvo odpadu má každým rokom klesajúcu tendenciu,“ konštatuje Rácz.

Pamätníci spomínajú, že pred niekoľkými desaťročiami boli raky na Kuchajde samozrejmosťou. Bolo ich tu toľko, že bol problém chodiť na boso vo vode bez toho, aby na ne nestúpali. Aj voda tu v tom čase bola taká priezračná, že z hladiny bolo vidieť až na dno.

„Žiaľ, negatívnym vplyvom človeka a hlavne blízkych chemických závodov, bola táto voda doslova otrávená. Raky, samozrejme, vyhynuli a nebolo tu už možné potom nájsť ani jedného,“ spomína František Rácz.

Ukončením produkcie chemických závodov a aj pravidelným dlhoročným čistením sa optimalizovala miera znečistenia na minimum. „Je už na prvý pohľad zrejmé, že voda je čistejšia a dokonca aj vonia. To, že sa tu opätovne objavili raky. preto nie je náhoda,“ ukončil šéf spolku ochranárov vody.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk