Na mape uvidíte, kde presne aký strom rastie. Nové Mesto dokončilo inventarizáciu stromov

stromy
Foto: ilustračné, pixabay.com

Mestská časť dokončila prvú fázu pasportu verejnej zelene, ktorý zverejnila na svojom mapovom portáli.

Nové Mesto zinventarizovalo viac ako 13-tisíc stromov na svojom území. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Marek Tettinger.

Mestská časť dokončila v týchto dňoch prvú fázu pasportu verejnej zelene, ktorý zverejnila na svojom mapovom portáli mapy.banm.sk,“ uviedol.

Vďaka tomu sa môže každý záujemca na mape pozrieť, kde presne aký strom rastie. „Inventarizáciou prešlo viac ako 13-tisíc stromov a viac ako tisíc krov a skupín krov,“ dodal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Základné mapovanie

Tohoročná inventarizácia trvala od polovice mája do novembra. Jej výsledkom je základné zmapovanie stromov, ale aj detailné informácie o ich zdravotnom stave. „Pasport mestskej časti pomôže lepšie spravovať a udržiavať verejnú zeleň,“ vysvetlil hovorca.

Bude slúžiť na kvalitnejšiu údržbu zelene, ale aj efektívnejšiu starostlivosť, pretože umožní lepšie sledovanie zdravia jednotlivých stromov a plánovanie novej výsadby.

Pasport zelene je strategický materiál, vďaka ktorému každý obyvateľ Nového Mesta bude mať detailné informácie o tom, kde aký strom rastie. V konečnom dôsledku je to nástroj na optimalizáciu nákladov na prevádzku, údržbu a rozvoj majetku mestskej časti,“ zdôraznil starosta Kusý.

Inventarizácia budov

Aktuálne je spracované takmer celé katastrálne územie Nové Mesto, najmä v zastavanom území. Inventarizáciou prešli všetky tiež materské a základné školy.

Ďalšia fáza pasportu zelene bude pokračovať na jar na Kramároch a počas roka by malo byť dokončené katastrálne územie Vinohrady,“ poznamenal Tettinger.

Momentálne pracujeme na vývoji GIS aplikácie na údržbu zelene, ktorá uľahčí lepšiu individuálnu starostlivosť o zeleň. Aplikácia by mala fungovať medzi miestnym úradom a EKO-podnikom VPS, ktorý pre nás vykonáva údržbu v teréne,“ dodal GIS koordinátor z oddelenia životného prostredia a územného plánovania miestneho úradu Peter Kollárik.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk