Na Michalskej veži bola spustená komplexná rekonštrukcia, poputuje na ňu viac ako milión eur

Michalská veža, Michalská brána
Foto: Bratislavadeň

Práce by mali trvať až 18 mesiacov a obnovia sa vnútorné a vonkajšie priestory.

Počas uplynulého týždňa bola odovzdaná Michalská veža na generálnu obnovu vonkajších i vnútorných priestorov. Ako informuje Miestny úrad v Starom Meste, komplexná rekonštrukcia potrvá 18 mesiacov.

Obnovia sa aj dva zvony

Objekt z 15. storočia bude mať obnovených viacero častí. Rekonštrukciou prejdú kameňosochárske a výzdobné prvky či socha sv. Michala Archanjela z polovice 18. storočia na vrchole strechy.

Obnovou prejdú aj dva zvony. Prvý bude reštaurovaný a druhý, ktorý bol zničený počas 2. svetovej vojny, bude odliaty nanovo. Reštaurátori sa budú venovať aj ciferníku hodín. Kompletne sa vymení fasáda, podlaha či nové napojenie na mestské siete.

Cieľ pritiahnuť aj domácich

Vedenie Múzea mesta Bratislavy chystá v priestoroch veže novú programovú štruktúru expozícií, výstav a podujatí pre verejnosť. Cieľom je, aby bola veža rovnako lákavá pre turistov, ale aj pre domácich obyvateľov.

Do novembra 2020 bolo v objekte Múzeum zbraní. Po skončení prác nájdu návštevníci v priestoroch Michalskej veže novú stálu expozíciu, ktorú pripraví tím historikov, historikov architektúry a pamiatkarov. Zachovaná zostane aj vyhliadková funkcia.

Prispelo Ministerstvo kultúry

Do projektu, ktorý nesie názov Rekonštrukcia a obnova NKP Bránová veža „Michalská brána“, prispelo dotáciou aj Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky vo výške 598 500 eur.

Celková rekonštrukcia sa pohybuje vo výške 1,6 milióna eur. Časť pokryje ministerstvo a zvyšok je financovaný z rozpočtu Hlavného mesta SR.

Pár zaujímavostí o Michalskej veži:

  • Postavená bola v 15. storočí.
  • Má 4 nadzemné podlažia, slúžila ako jedna zo 4 brán pri vstupe do mesta.
  • Dnešná podoba veže pochádza z roku 1757.
  • V minulosti bola aj požiarnou strážnicou.
  • Ciferník bol osadený v roku 1757 a dalo sa naň dovidieť z každého kúta mesta.
  • Veža bola najvyšším bodom mestského opevnenia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk