Na Michalskú vežu sa znovu vrátia dva obnovené historické zvony

Michalska veza zvony.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com.

Michalská veža prechádza od júla 2021 generálnou rekonštrukciou, celkový rozpočet je viac ako 1,34 milióna eur.

Na Michalskú vežu v Bratislave vo štvrtok osadia 10. novembra dopoludnia obnovené historické zvony. Ako informuje manažérka PR a marketingu Múzea mesta Bratislavy (MMB) Katarína Selecká, väčší z dvojice zvonov zreštaurovali, druhý menší je vernou kópiou pôvodného, nakoľko bol značne poškodený a jeho oprava nebola možná.

Dva zvony pochádzajúce z rokov 1589 a 1679 boli umiestnené v lucerne, ktorá je súčasťou helmice Michalskej veže. „Zvony v minulosti zabezpečovali oznamovanie aktuálneho času a zároveň slúžili na vydávanie poplašného signálu v čase požiaru,“ priblížila Selecká.

Hodinový stroj umiestnený vo veži nedisponoval funkciou automatického odbíjania. To vykonával strážca, ktorý sa riadil odbíjaním hodín na mestskej radnici. „Zvony sú staršie ako baroková helmica a ich umiestnenie je sekundárne,“ dodala.

Michalská veža prechádza od júla 2021 generálnou rekonštrukciou. Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje viac ako 1,34 milióna eur.

Z dotácie z grantového programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom pochádza suma 579 500 eur, zvyšná čiastka je financovaná z rozpočtu hlavného mesta. Rekonštrukciu vykonáva spoločnosť Pamarch, zmluvné trvanie prác je 18 mesiacov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk