Na Mikuláša organizuje magistrát v Primaciálnom paláci Vianočnú kvapku krvi

Primacialny palac bratislava sportovec roka mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.sk

Krv môžu prísť darovať ľudia priamo do Primaciálneho paláca v Bratislave.

Bratislavský magistrát v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou SR OC Ružinov organizuje 6. decembra podujatie Vianočná kvapka krvi. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla. Ľudia môžu prísť do mezanínu Primaciálneho paláca v Bratislave darovať krv na Mikuláša od 8.00 do 12.00 hod.

Darovať krv môže každý vo veku od 18 do 60 rokov, ak ide o pravidelného darcu, tak do 65 rokov. Darca musí vážiť viac ako 50 kíl, nesmie byť nosičom vírusu HIV, nemôže byť po prekonaní hepatitídy typu B a C a nemôže trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Deň pred odberom sa odporúča ľahká strava, ráno vypiť aspoň pol litra nealkoholických nápojov a zjesť ľahké raňajky (pečivo, džem, med, ovocie, zeleninu), nejesť mliečne výrobky, údeniny, vajíčka a pod.,“ vysvetlil Bubla v tlačovej správe.

Odborníci neodporúčajú prísť darovať krv po fyzickej či psychickej záťaži, u žien počas menštruácie či krátko pred ňou alebo po nej. Darca by nemal fajčiť aspoň 12 hodín pred odberom a aspoň dve hodiny po odbere, takisto nepiť alkoholické nápoje.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk