Bývalý poslanec a advokát Ján Cuper zomrel vo veku 78 rokov. Jeho náhla smrť, ktorá sa stala počas príhovoru, šokovala verejnosť. Cuper, ktorý bol známy svojimi kontroverznými krokmi, ako obhajoba Ivana Lexu a vyjadrenia k Mečiarovým amnestiám, mal za sebou aj politickú kariéru plnú vzruchov. Čo presne sa stalo?
V utorok 4. februára zomrel bývalý poslanec Národnej rady SR a advokát Ján Cuper vo veku 78 rokov. Podľa informácií televízie JOJ, Cuper odpadol počas príhovoru na Miletičovej ulici v Bratislave, kde bol prítomný na trhovisku. Záchranári sa snažili oživiť muža, no napriek ich úsiliu sa nepodarilo zabrániť tragickému koncu, a lekár konštatoval jeho smrť.
Ján Cuper bol známy nielen ako advokát, ale aj ako bývalý poslanec za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). V roku 1992 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a po vzniku samostatnej Slovenskej republiky pokračoval v kariére ako poslanec Národnej rady SR.
Počas svojej politickej dráhy sa však nevyhol niekoľkým kontroverziám. V roku 2005 spôsobil dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, za čo nebol potrestaný kvôli poslaneckej imunite. Tento incident vyvolal vášnivé diskusie o zneužívaní imunity poslancov.
Ako advokát sa preslávil najmä obhajobou bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu, ktorý čelil obvineniam z vážnych trestných činov. Cuper sa aktívne zapájal do jeho obhajoby a stal sa známym svojimi verejnými vystúpeniami na jeho podporu.
V roku 2017, počas diskusie na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, Cuper obhajoval Mečiarove amnestie, čo vyvolalo vlnu kritiky. Jeho kontroverzné vyjadrenia o smrti Róberta Remiáša v roku 1996 sa stretli s obrovským nesúhlasom verejnosti.
V politickej sfére sa v roku 2006 rozhodol odísť z HZDS a neskôr, v roku 2017, sa stal asistentom poslanca Juraja Kolesára z Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), čo vyvolalo pozornosť médií. Cuper bol aj docentom na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, no v roku 2017 mu univerzita nepredĺžila zmluvu, čo znamenalo koniec jeho akademickej kariéry.