Na Mlynských nivách má vzniknúť štvrť na princípoch 15-minútového mesta

Dostupnost byvanie cesta prechádzka 15 minutove mesto
Foto: ilustračné, GettyImages

Podľa odhadov MIB bude v lokalite preinvestovaných len z projektov pochádzajúcich z výzvy zhruba 1,6 až 2 miliardy eur.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) sa dohodol s vlastníkmi pozemkov, ako má vyzerať nová štvrť na Mlynských nivách. Ako informuje hovorkyňa MIB Annamária Krchňavá, MIB v rámci prípravy urbanistickej štúdie pre novú mestskú štvrť Mlynské nivy uzatvoril zmluvy s ôsmimi vlastníkmi pozemkov zastupujúcimi až 14 projektov o koordinovanej príprave modernej štvrte 21. storočia. Nová štvrť má vzniknúť na princípoch 15-minútového mesta, s blokovou zástavbou, dostupným bývaním, občianskou vybavenosťou, cyklochodníkom aj mestským bulvárom.

Vďaka koordinovanému postupu mesta a vlastníkov pozemkov príde k transformácii územia s množstvom brownfieldov, zhodnotia sa všetky riešené projekty, a tiež sa docieli vysoká kvalita života budúcich obyvateľov novej štvrte,“ uviedla Krchňavá.

Podľa odhadov MIB bude v lokalite preinvestovaných len z projektov pochádzajúcich z výzvy zhruba 1,6 až 2 miliardy eur a predpoklad je, že do 15 až 20 rokov tak vznikne vyše sedemtisíc nových bytov.

Viacero vlastníkov pozemkov

V území Mlynských nív, v málo využívanom území po bývalých priemyselných areáloch, je viacero vlastníkov pozemkov, ktorí sa v minulom roku prihlásili do výzvy hlavného mesta na zmenu územného plánu, za účelom zvýšenia dostupnosti bývania.

Zmluvu o spolupráci na spracovanie urbanistickej štúdie s hlavným mestom a MIB podpísalo osem vlastníkov, ktorí zastupujú 14 projektov a zúčastnili sa rokovaní. Spolupráca na tvorbe štúdie s vlastníkmi pozemkov podľa MIB zabezpečí, že celé územie sa transformuje na kompaktnú štvrť 21. storočia, nie súbor individuálnych projektov.

Zóna Mlynské nivy

Zóna Mlynské nivy má 138 hektárov a je vymedzená Košickou ulicou, križovatkou na most Apollo, Prievozskou ulicou, Hraničnou a Prístavnou ulicou v blízkosti so Zimným prístavom ako ďalším rozvojovým územím.

Štúdia, na ktorej spracovanie v réžii MIB prispievajú vlastníci projektov, ukáže, ako by mala nová štvrť vyzerať, aby boli pokryté požiadavky všetkých obyvateľov a návštevníkov. Základný princíp, na ktorom štvrť vznikne, je koncept 15-minútového mesta, kde v pešej dostupnosti sú všetky potrebné funkcie, primárnym je najmä systém verejnej dopravy.

Parky a zeleň

Štvrť tiež napĺňa princíp dostupného bývania blízko centra s množstvo zelene s parkmi od zonálnych po susedské aj dostupnými športoviskami, a tiež novou základnou školou,“ poznamenala Krchňavá.

Výstavba verejnoprospešnej infraštruktúry v novej štvrti by mala byť spolufinancovaná developermi. Pôjde najmä o kvalitnú dopravu, dostatočnú občiansku vybavenosť a dostupné sociálne služby, zeleň a verejný priestor, ktoré budú slúžiť aj novým obyvateľom štvrte.

Transparentný proces

O výške príspevku s vlastníkmi pozemkov priebežne rokujeme. Celý proces je transparentný a rovnaký pre všetkých. Podobná forma spolufinancovania sa osvedčila pri tvorbe nových mestských štvrtí v Prahe a s českými partnermi bola metodika výpočtu príspevku konzultovaná,“ vysvetlil riaditeľ MIB Ján Mazúr.

MIB pri spracovaní štúdie vychádza z disponibilnej výmery nadzemných podlažných plôch z aktuálne platného územného plánu a z podkladov a zámerov predložených developermi v ich žiadostiach na výzvu o dostupnosť nájomného bývania.

Štúdia, podľa ktorej sa bude územie rozvíjať, bude zverejnená na jeseň tohto roka. Následne bude verejné prerokovanie dvojvariantného návrhu riešenia štúdie a po jeho ukončení budú zapracované pripomienky z verejného prerokovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk