Na Nobelovom námestí chcú obyvatelia viac zelene, rozhodli tak v dotazníku

Nobelovo namestie petrzalka rekonstrukcia.jpg

Participatívny proces k budúcej podobe námestia potrvá do konca leta.

Obyvatelia Petržalky chcú mať na Nobelovom námestí viac zelene. Vyplýva to z participatívneho prieskumu o budúcej podobe námestia, ktorý realizovala mestská časť od marca prostredníctvom online dotazníka.

Od spustenia dotazníka sa do participácie zapojilo viac ako 500 Petržalčanov, prevažne z okolia námestia. Participačný proces ešte nie je na konci, už teraz je však jasné, že sa obyvatelia v niektorých predstavách o budúcom vzhľade námestia zhodujú,“ uviedla hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Vo väčšine sa zhodujú s využitím priestoru na organizáciu kultúrnych podujatí, ale prevláda aj dopyt po doplnení zelene, ktorá by priestor mierne schladila,“ dopĺňa vedúca oddelenia životného prostredia Daniela Vašková Kasáková.

Kvetinové pyramídy

V centrálnej časti Nobelovho námestia v týchto dňoch pribudli dve kvetinové pyramídy, ktoré zdobí viac ako tristo kvetov pelargónie.

Ide o aktivitu zo strany mestskej časť, ktorá ma upozorniť na potenciál využitia námestia a povzbudiť miestnych obyvateľov na zapojenie sa do participačného procesu jeho revitalizácie. Skrášľovať priestor námestia budú do jesene.

Ochladenie priestoru zvýšením podielu zelene je nielen dôležitý spôsob revitalizácií verejných priestorov, ako sú napríklad námestia, ale majú zároveň aj estetickú funkciu,“ konštatuje Halašková.

Participácia potrvá do konca leta a záujemcovia sa do nej môžu zapojiť prostredníctvom tejto webovej stránky.

Workshop s odborníkmi

V letných mesiacoch je naplánovaný workshop s odborníkmi z viacerých oblastí, s ktorými bude možnosť diskutovať o budúcnosti námestia.

Po skončení participácie sa na jej základe nastavia procesy, ktoré budú slúžiť ako podklad pre samotnú revitalizáciu.

Dotazníky k revitalizácii námestia budú dostupné aj v papierovej podobe na podujatí Komunitný život v Petržalke, ktoré sa uskutoční v stredu 30. júna od 11:00 do 17:00 na Nobelovom námestí,“ uzavrela hovorkyňa Petržalky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk