Na ocenenie Samuela Zocha, prvého bratislavského župana, prišlo 23 návrhov

ocenenie samuela zocha
BSK

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) odmení obyvateľov kraja, ktorí sa svojou prácou zaslúžili o rozvoj regiónu alebo významne prezentovali kraj doma i v zahraničí.

Na Úrad Bratislavského samosprávneho kraja tento rok doručili 23 návrhov na udelenie ocenení Samuela Zocha. Ocenenie laureátom odovzdajú v divadle Aréna v Bratislave 3. decembra.

„Výročnou cenou Samuela Zocha, Pamätným listom predsedu BSK a Čestným občianstvom BSK odmeníme obyvateľov kraja, ktorí sa svojou prácou zaslúžili o rozvoj regiónu, život jeho občanov, alebo významne prezentovali Bratislavský samosprávny kraj doma i v zahraničí,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo. Výročná cena Samuela Zocha je najvyšším ocenením Bratislavského samosprávneho kraja, udeľujú ju od roku 2002.

Návrhy na ocenenie môžu podávať predseda, podpredsedovia, poslanci, komisie zastupiteľstva BSK, obyvatelia Bratislavského samosprávneho kraja samostatne alebo prostredníctvom občianskych združení a organizácií. Návrhy posúdi a odporučí výberová komisia, ktorú pre tento účel vymenuje predseda BSK z poslancov Bratislavského samosprávneho kraja a iných osobností. Výročnú cenu Samuela Zocha vyjadruje plaketa s nápisom Samuel Zoch a jeho portrétom.

Samuel Zoch sa narodil v roku 1882 v Cerove. Pôsobil ako evanjelický farár a biskup. Po roku 1918 sa stal prvým bratislavským županom, známy je ako autor Martinskej deklarácie, prijatej 30. októbra 1918 v Martine. Od roku 1925 pôsobil ako poslanec Národného zhromaždenia. Svojou všestrannou iniciatívou a túžbou pomáhať ostatným sa zaslúžil o rozvoj modranskej keramickej dielne založením účastinnej spoločnosti Slovenská keramika. Zomrel v roku 1928.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk