Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Osetrovatelsky servis pomoc prispevok osetrovatelia ilustracny gi.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračná foto : gettyimages
19. októbra 2018 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Na opatrovateľskú službu poputuje o 19 miliónov viac

Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky ešte koncom júna vyhlásila očakávanú výzvu na podporu opatrovateľskej služby prostredníctvom dopytovo-orientovaného projektu.

Aktuálne sa celkový objem finančných prostriedkov určený na túto výzvu navýšil o takmer 16 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie a takmer o 3 milióny zo štátneho rozpočtu. O výzvu na podporu opatrovateľskej služby je od začiatku veľký záujem. Dôkazom toho bolo takmer 400 záujemcov na informačných seminároch k tejto výzve, ktoré Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zorganizovala v 6 krajských mestách.

Žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci tejto výzvy mohli žiadatelia predkladať od 17. augusta. Prišli nám stovky žiadostí a začiatkom septembra sme uverejnili oznam o prečerpaní alokácie. Práve preto sme spolu s ministerstvom uvažovali o navýšení objemu finančných prostriedkov na podporu opatrovateľskej služby. A od 9. októbra sa táto myšlienka stala realitou,“ zhrnul generálny riaditeľ Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Martin Ružička.

Celkovo tak na podporu opatrovateľských služby vyčlenených viac ako 60 miliónov zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Zároveň majú záujemcovia aj viac času na prípravu svojich projektov, termíny predkladania žiadostí o nenávratný finančný prostriedok v zostávajúcich 2 kolách sa predĺžili. Ak sa chcú zapojiť do 2. kola musia stihnúť podať svoj projekt do 9. novembra a v rámci 3. kola do 7. januára 2019. Projekty budú hodnotiť externí hodnotitelia, čím sa zabezpečí transparentnosť celého procesu.

Do výzvy sa môžu zapojiť záujemcovia – verejní aj neverejní poskytovatelia sociálnych služieb z celého Slovenska, vrátane Bratislavského kraja. „Cieľom tejto výzvy je zlepšenie prístupu k cenovo dostupným, trvalo udržateľným a kvalitným službám vrátane zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb. Opatrovateľská služba bola v minulosti podporená formou národného projektu, ktorý mal u žiadateľov úspech, a preto mnohí z nich očakávali vyhlásenie výzvy prostredníctvom dopytovo-orientovaného projektu,“ objasnil generálny riaditeľ Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Martin Ružička. Podpora opatrovateľskej služby spočíva v príspevku na mzdu opatrovateľky, a to vo výške 570 eur na jedno pracovné miesto.

Mnohí záujemcovia boli podporení v rámci Národného projektu Podpora opatrovateľskej služby, ktorého prijímateľom bola Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Pri dopytovo-orientovanom projekte vystupuje IA MPSVR SR v pozícií poskytovateľa alebo sprostredkovateľa, v čom spočíva aj jeden z podstatných rozdielov medzi národnými a dopytovo-orientovanými projektmi.

V rámci Národného projektu Podpory opatrovateľskej služby, ktorý trval od apríla 2014 do apríla 2018, bolo doteraz podporených 251 subjektov, 3795 opatrovateľov a opatrovateliek a vďaka nemu bolo opatrovaných 5537 ľudí.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X