Projekt biobanky je jedinečný a dlho očakávaný projekt. Pomôže liečiť onkologické a zriedkavé ochorenia.
Na Slovensku sa začnú budovať biobanky. Vďaka financovaniu z európskych štrukturálnych a investičných fondov EÚ v celkovej výške približne 18 miliónov eur sa začína budovať národná biobanka, ktorá bude slúžiť ako úložisko biologických vzoriek od pacientov i zdravých ľudí. V biobanke v Martine budú uskladňované takéto vzorky pacientov z celého Slovenska.
Doplňujúcim projektom bude digitálna biobanka, na ktorú bolo vyčlenených skoro 11,6 miliónov eur. Takáto digitálna biobanka bude slúžiť archiváciu digitálnych záznamov a využívanie prvkov umelej inteligencie na porovnanie výsledkov analýz s klinickými dátami.
Budovanie takýchto biobánk pomôže rozširovať poznatky o zdraví, chorobách a ich vývoji, dokonca aj liečiť rakovinu a zriedkavé ochorenia. Vedci tak budú môcť lepšie skúmať vznik ochorení a možnosti ako im efektívnejšie predchádzať.
„Biobanky pre ľudské vzorky zohrávajú v oblasti preventívnej zdravotnej starostlivosti čoraz väčší význam. Predstavujú kľúčový nástroj na zvýšenie efektívnosti medicínskeho výskumu v globálnom rozsahu,“ uviedla profesorka Andrea Čalkovská, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.
Projektový program infraštruktúry biobánk tvorí komplexné konzorcium vedené Jesseniovou lekárskou fakultou UK v Martine, spolu s Biomedicínskym centrom SAV v Bratislave, Centrom sociálnych a psychologických vied SAV v Bratislave, Lekárskou fakultou UK v Bratislave, Ministerstvom zdravotníctva SR, Národným onkologickým ústavom v Bratislave, Národným ústavom reumatických chorôb v Piešťanoch a Žilinskou univerzitou v Žiline.