Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: uniba.sk
13. marca 2021 Správy zo Slovenska od BratislavaDen.skuniba.sk Diskusia()

Univerzita Komenského buduje národnú biobanku, nebude však v Bratislave

Projekt biobanky je jedinečný a dlho očakávaný projekt. Pomôže liečiť onkologické a zriedkavé ochorenia.

Na Slovensku sa začnú budovať biobanky. Vďaka financovaniu z európskych štrukturálnych a investičných fondov EÚ v celkovej výške približne 18 miliónov eur sa začína budovať národná biobanka, ktorá bude slúžiť ako úložisko biologických vzoriek od pacientov i zdravých ľudí. V biobanke v Martine budú uskladňované takéto vzorky pacientov z celého Slovenska.

Foto: uniba.sk

Doplňujúcim projektom bude digitálna biobanka, na ktorú bolo vyčlenených skoro 11,6 miliónov eur. Takáto digitálna biobanka bude slúžiť archiváciu digitálnych záznamov a využívanie prvkov umelej inteligencie na porovnanie výsledkov analýz s klinickými dátami.

Budovanie takýchto biobánk pomôže rozširovať poznatky o zdraví, chorobách a ich vývoji, dokonca aj liečiť rakovinu a zriedkavé ochorenia. Vedci tak budú môcť lepšie skúmať vznik ochorení a možnosti ako im efektívnejšie predchádzať.

„Biobanky pre ľudské vzorky zohrávajú v oblasti preventívnej zdravotnej starostlivosti čoraz väčší význam. Predstavujú kľúčový nástroj na zvýšenie efektívnosti medicínskeho výskumu v globálnom rozsahu,“ uviedla profesorka Andrea Čalkovská, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

Projektový program infraštruktúry biobánk tvorí komplexné konzorcium vedené Jesseniovou lekárskou fakultou UK v Martine, spolu s Biomedicínskym centrom SAV v Bratislave, Centrom sociálnych a psychologických vied SAV v Bratislave, Lekárskou fakultou UK v Bratislave, Ministerstvom zdravotníctva SR, Národným onkologickým ústavom v Bratislave, Národným ústavom reumatických chorôb v Piešťanoch a Žilinskou univerzitou v Žiline.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X