Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odhalenie tabule4.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
30. októbra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Na Primaciálnom paláci pribudla pamätná tabuľa venovaná zakladateľom Československa

Slovenský a český národ si v týchto dňoch pripomína 100. výročie založenia Československej republiky.

Pri tej príležitosti bola na budove Primaciálneho paláca primátorom Bratislavy spolu s chargé d´ affaires Veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave Pavlom Sladkým a praneterou M. R. Štefánika, Tamarou Michaelou Dudášovou, slávnostne odhalená pamätná tabuľa za účasti vzácnych hostí. Pamätnú tabuľu nechalo hlavné mesto vyhotoviť a osadiť z iniciatívy primátora Bratislavy a je venovaná pamiatke zakladateľov prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov − T. G. Masarykovi a M. R. Štefánikovi.

Pamätnú tabuľu vyhotovil akademický sochár Vlado Višváder. Je vyrobená z bieleho mramoru s bronzovými reliéfmi podobizní M. R. Štefánika a T. G. Masaryka ako zakladateľov 1. ČSR, na ktorej je vyfrézovaný text a zasadená aj bronzová ozdoba v podobe lipovej ratolesti ako symbolu slovanstva. Tabuľa je inšpirovaná existenciou niekdajšej pamätnej tabule T. G. Masaryka na fasáde Starej radnice.

Odhalenie tabule3.jpg

Na slávnostnom odhalení pamätnej tabule sa zúčastnila i praneter M. R. Štefánika Tamara Michaela Dudášová, ktorú teší a vyjadrila poďakovanie, že mesto osadilo pamätnú tabuľu, ktorou si pripomína osobu a osobnosť M. R. Štefánika.

Po slávnostnom akte odhalenia pamätnej tabule na Primaciálnom paláci nasledoval akt kladenia vencov, ktorým si prítomní uctili pamiatku velikánov československých dejín, ktorí položili základy národnej hrdosti a spolupatričnosti a zaslúžili sa o podporu demokratických princípov v spoločnosti.

Odhalenie tabule5.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X