Na prírodu a udržateľnosť treba myslieť aj počas Vianoc, toto sú rady ako na to

Vianoce udrzatelnost ekologicke priroda ochrana
Foto: ilustračné, GettyImages

Stačí len niekoľko jednoduchých trikov, správne triedenie, správny výber darčekov a recyklovanie obalov.

Vianočné sviatky sú obdobím obdarúvania a hojnosti. Všetkého musí byť dostatok, všetko osvietené a ozdobené. Aj toto obdobie sa však dá uchopiť ekologicky, s ohľadom na prírodu a budúce generácie žijúce na Zemi.

Napríklad pri výbere darčekov volíme v lepšom prípade skôr duchovné darčeky ako vzájomnú prítomnosť, pokoj, či lásku. K tým ekologickejším darčekom tiež patria zážitky vo forme vstupenka do divadla, kina, fitness centra, na wellness, masáž a podobne.

V prípade hmotných darčekov skúste vyhľadať ekologickú či prírodnú vec. Prírodnú kozmetiku či niečo praktické s dlhodobým využitím.

Udržateľnosť počas večere

Zodpovednejšie sa dá pripraviť aj vianočná večera. Keďže odpad vzniká už počas nakupovania, pokúste sa vyberať potraviny a tovary s čo najnižším odpadom, napríklad bez obalov a skôr domáce. Pomôže tiež, ak si prinesiete vlastné obaly a tašky na nákup.

Najlepší variant vianočného stromčeka je izbový ihličnan, ktorý poteší celoročne a na Vianoce ho len dozdobíte.

Vhodné je aj použitie živého stromčeka v kvetináči, naaranžovanie vetvičiek do vázy či použitie konárov. Kreativite sa medze nekladú a stromček si môžete vytvoriť z vašej domácej knižnice, použitím kníh do tvaru stromčeka s pridaním svetielok a už je na svete.

Príroda doma

Ozdoby na vianočný stromček a do domácnosti tiež možno zvoliť s ohľadom na prírodu. Najlepšie sú tiež prírodné ozdoby namiesto platových a umelých. Množstvo ozdôb nájdete doma či v prírode. Použiť sa dá napríklad škorica, badián, klinčeky, sušené ovocie, citrusy, šípky, šišky či ihličie alebo mach.

Ideálnou a úspornou formou vianočného osvetlenia sú LED žiarovky, spotrebujú totiž oveľa menej energie a vydržia dlhšie oproti klasickým,“ odporúča mesto.

Balenie darčekov tak isto vytvára množstvo odpadu. Vhodné je použitie starých novín, recyklovaného papiera, starých darčekových tašiek a krabíc, či dokonca látky.

Ktorý odpad kam patrí?

Do kontajnera na papier vyhadzujeme obaly z darčekov, papierové krabice, letáky, obaly z múky. Nepatria sem znečistené, mokré a mastné obaly.

Do plastov vyhadzujeme obaly z potravín, darčekov, kozmetiky, plastové fľaše, tégliky z jogurtov, ktoré roztlačíme na čo najmenšie, aby zbytočne nezaberali miesto v nádobách.

Sklenený odpad tvoria zaváraninové poháre, sklenené črepy, fľaše. Nie sú to keramické či porcelánové veci.

Zvyšky jedla ako šupky z ovocia či zeleniny, škrupiny z vajec, vrecká z čaju a podobne patria do bioodpadu alebo sa dajú kompostovať v domácich kompostéroch. Pokazené potraviny alebo zvyšky vareného jedla či potraviny živočíšneho pôvodu treba vytriediť do kuchynského odpadu.

Nenosené oblečenie, obuv aj detské hračky sa pokúsime darovať. Ponúknuť ich môžeme známym, rodinám v núdzi, darovať ich na charitu či zariadeniam sociálnych služieb. Odovzdať sa dajú v zbernom dvore alebo ich môžete vhodiť do kontajnerov určených na šatstvo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk