Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hody
ilustračné: SITA
23. apríla 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skraca.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Na Račianskych hodoch chcú minimalizovať množstvo odpadu, použijú kompostovateľný riad

Mestská časť Rača prichádza s novinkou, ktorú chce vyskúšať v praxi už na najbližších Račianskych hodoch, ktoré sa uskutočnia 4. až 6. mája. Na obľúbenej udalosti, ktorú každoročne navštevujú tisíce ľudí, sa račianska samospráva rozhodla minimalizovať odpad a na druhej strane ho čo najefektívnejšie využiť na opätovnú recykláciu.

Projekt s názvom Zelená Rača sa bude realizovať zatiaľ iba v lokalite amfiteátra, pričom v jeho okolí a vnútri budú okrem nádob na papier a plasty rozmiestnené aj nádoby na zber bioodpadov. Tie budú určené práve na tzv. bio odpad vo forme kompostovateľného riadu vrátane príborov, tácok a pohárov.

„Chceme ukázať, že triediť odpad a tak chrániť naše životné prostredie sa oplatí. Tento rok si to vyskúšame zatiaľ iba v amfiteátri, kde sa zdržuje najviac návštevníkov. Spolu s našimi obyvateľmi a návštevníkmi chceme dosiahnuť, aby Rača bola zelená,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský, podľa ktorého veľké množstvo vyprodukovaného odpadu na takýchto masových podujatiach nemusí patriť do zmesového komunálneho odpadu, ale je, naopak, možné zabezpečiť jeho opätovné využitie.

Menej odpadu

Kompostovateľný riad je vyrobený z cukrovej trstiny a kukuričného škrobu a preto je 100-percentne kompostovateľný, pričom je na nerozoznanie od toho klasického papierového či plastového riadu. „Počas hodov 2017 sa vyzbieralo 8,5 ton zmesového komunálneho odpadu. Vďaka kompostovateľného riadu predpokladáme zníženie tohto množstva až na 1/3, pritom až 85 % z toho vyprodukujú samotní predajcovia. Používanie kompostovateľného riadu sme preto oficiálne stanovili ako podmienku predajcom, ktorí chcú mať stánok v areáli amfiteátra. A keďže cena kompostovateľných riadov je oproti klasickým vyššia približne o jednu tretinu, tento fakt sme zohľadnili v nižšej cene za predajné miesto pre stánok,“ uviedol starosta Pilinský.

Mestská časť Rača si dá následne z množstva vyzbieraného odpadu urobiť podrobnú analýzu. „V budúcnosti plánujeme týmto spôsobom riešiť všetky naše väčšie podujatia,“ dodal Peter Pilinský.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X