Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Safarikovo namestie park maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
5. októbra 2017 Správy BratislavaVýstavba a developerské projekty Bratislava od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk Diskusia()

Na Šafárikovom námestí možno pribudne galéria a múzeum

Gáleriu a múzeum má na Šafárikovom múzeu v pláne vybudovať nezisková organizácia (NO) Camera Obskura. Múzeum a Galériu Camera Obskura chce postaviť v parku na Šafárikovom námestí.

„Múzeum sa má nachádzať na jednom z podzemných podlaží. Formou trvalej expozície chceme prezentovať dôležité dokumentárne bloky od autorov, ktorí zaznamenali významné udalosti 20. storočia očami fotografie,“ uvádza organizácia na svojom webe.

Prvým pilierom expozície má byť fotografický dokument Ladislava Bielika z augusta 1968, ktorý vznikol práve v okolí Šafárikovho námestia. Galéria, druhé z podzemných podlaží, má zas ponúknuť návštevníkom pravidelné výstavy fotografií svetových aj slovenských autorov.

Koncepcia vychádza z princípu tmavej komory

Koncepcia objektu má vychádzať z princípu tmavej komory — camery obscury. Projekt bol bratislavským mestským poslancom predstavený už v roku 2010 a za účelom jeho realizácie bol schválený dlhodobý nájom – 25 rokov s opciou na ďalších 15 rokov. Projekt však zhatilo budovanie električkovej trate do Petržalky. Zámer vytvoriť objekt galérie a múzea však stále trvá a NO chcela uzavrieť s hlavným mestom novú zmluvu.

Koncom septembra schválilo mestské zastupiteľstvo NO nájom pozemkov s niekoľkými podmienkami – do jedného roka má predložiť na schválenie štúdiu, do 10 rokov od podpisu zmluvy musí mať Camera Obskura právoplatné stavebné povolenie a stavbu skolaudovanú na účel galérie, pozemok nesmie do výstavby oplotený či to, že objekt galérie bude po 40 rokoch, čiže po uplynutí nájmu, prevedený mestu. Ak dôjde k nesplneniu podmienok, zmluva stratí platnosť, uviedol portál teraz.sk.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X