Na Slovensku trpí kožným problémom v priemere každý druhý človek. V rámci Trhu kože budú naživo diskutovať dermatológovia

Trh koze 2020_ 8 hodin online 676x676 1.jpg
Foto: Trh kože

BRATISLAVA 22. októbra (BratislavaDeň.sk) – 4. ročník edukačného podujatia pre verejnosť Trh kože, ktorý si dal za cieľ zvýšiť informovanosť verejnosti a zmeniť postoj ku kožným ochoreniam a problémom, sa bude tento rok realizovať len prostredníctvom ONLINE vysielanie cez sociálne siete a webstránku www.trhkoze.sk v sobotu 24.10. od 10.00 do 18.00 hod. Naplánovaných je desať odborných diskusii s poprednými slovenskými kožnými lekármi.

Kožné choroby na Slovensku

„Ročne na Slovensku pribudne 650 až 700 nových prípadov melanómu kože a ďalším tisíckam pacientov diagnostikujú nemelanómovú rakovinu kože. Chronickými zápalovým kožnými ochorením psoriázou trpí na Slovensku vyše 63 000 pacientov a z toho ani nie 10% je adekvátne liečených. Počet pacientov s atopickou dermatitída za posledných 20 rokov stúpol  až trojnásobne. Atopický ekzém dnes postihuje 3 – 10 % populácie. Najčastejšie ňou trpia deti.  Akné  prekoná 80-85% adolescentov, ale postihuje aj 8% dospelých vo veku 25-34 rokov a 3% dospelých vo veku 35-44 rokov, pričom až 41% dospelých žien má prejavy akné. Medzi časté kožné ochorenia patria aj alergické dermatitídy, ochorenia vlasov, urtikária a mnohé ďalšie. To sú len základné čísla a ochorenia, ktorým sa v našej každodennej ambulantnej praxi venujeme. Pacienti stále podceňujú príznaky a zmeny na koži, pričom sú najľahšie rozpoznateľné. Včasná diagnostika a liečba však môže výrazne zmeniť kvalitu života pacienta a častokrát odhaliť aj iné závažné ochorenia.“ uvádza prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD. a prednosta Detskej dermatovenerologickej kliniky LF UK a NÚDCH.

O týchto a ďalších kožných ochoreniach a problémoch budú v rámci živého vysielanie Trhu kože diskutovať dermatológovia z celého Slovenska. Téme nezhubnej rakovine kože a melómu sa bude venovať prednosta. MUDr. Slavomír Urbanček, PhD. Z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Problematiku  psoriázy a jej liečby rozoberú v dvoch prednáškach MUDr. Barbora Gulánová a primár MUDr. Peter Kozub, PhD. Z Nových Zámkov. Ten sa v diskusii bude venovať aj menej známemu a ťažko diagnostikovateľnému kožnému ochoreniu Urtikária. Problematiku vlasov a vplyv vlasovej pokožky vysvetlí MUDr. Martina Part. Podľa MUDr. Evy Škutilovej je akné vždy riešiteľný problém, ak pacienti spolupracujú. Čo znamená citlivá a alergická pokožka zasa vysvetlí primárka MUDr. Jana Nemšovská.

Dnes sa už vie, že mnohé zdravotné problémy úzko súvisia aj s črevnou mikroflórou a stravovaním. Nerovnováha v črevnom mikrobióme môže súvisieť nielen s obezitou, cukrovkou 2. typu, ale aj atopickou dermatitídou kože. Počas piatej diskusie online vysielania Trhu kože od 13.00 hod. s lekármi MUDr. G. Kolátorovou a MUDr. P. Širolom sa bude hovoriť o vplyve a schopnosti enterosorbentov a prebiotík (látok lignín a laktitol) naviazať a eliminovať škodliviny z organizmu a tým zmierniť príznaky kožného ekzému.

Program diskusii trh koze 2020.jpg
Foto: Trh kože

TELEFONICKÁ PORADŇA KOŽE na čísle 0919 14 17 13

Počas živého vysielania odborných diskusií s poprednými kožnými lekármi bude k dispozícii pre našich sledovateľov aj HOTLINKA, kde sa môžu poradiť ohľadne prípadných kožných problémov a ochorení s MUDr. Alexandrou Viestovou. Telefonická poradňa kože bude prístupná v sobotu 24.10. v čase od 10.00 do 18.00 hod.

Zároveň bude možné písať otázky aj do ON-LINE poradne cez stránku www.trhkoze.sk/poradna, kde bude odpovedať MUDr. Gabriela Kolátorová.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk